Animacje, które pomagają dzieciom walczyć ze strachem przed operacją
- 26.02.2020
Pobyt w szpitalu, operacja i dostosowanie się do zaleceń lekarza dla wielu pacjentów wiąże się z dużym stresem. On z kolei wzmacnia poczucie niepewności i niepokoju o efekty leczenia. Dla dzieci hospitalizacja jest szczególnie trudna. Zabiegi wykonywane przy schorzeniach ortopedycznych, a następnie rehabilitacja dają szansę na przerwanie długotrwałego cierpienia, ale ograniczają kontakty małych pacjentów z najbliższymi i rówieśnikami, co jest sprzeczne z ich naturalnymi potrzebami.
W jaki sposób można pomóc dzieciom czekającym na konsultacje lekarskie i operacje? Wskazuje Marta Tomczuk z Centrum Dziecięcej Aktywności Skakanka, które współpracuje z Paley European Institute.
Liczne badania pokazują, że pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu w walce z chorobą. Po stronie rodziców leży duża odpowiedzialność, aby odpowiednio przygotować dziecko do pobytu w szpitalu, także pod kątem psychologicznym. Próg jego emocjonalnej odporności, doświadczenia, którym jest poddawane podczas hospitalizacji często są nieadekwatne do jego wieku i stadium rozwoju. Leczenie wymaga od małego pacjenta podejmowania dużego wysiłków i opracowywania sposobów radzenia sobie z różnymi obciążeniami.
– Aby pomóc zmierzyć się najmłodszym pacjentom ze strachem i budować przyjazną atmosferę, Paley European Institute zaprosił do współpracy animatorów, którzy poprzez zabawę wspierają dzieci, ale także pośrednio ich rodziców. Jest ona najbezpieczniejszą formą przekazania ważnych, a niekiedy trudnych informacji. Z pewnością można do nich zaliczyć te dotyczące operacji oraz tego, co będzie miało miejsce po niej – wskazuje dr n. med. Jarosław Michał Deszczyński, dyrektor medyczny Paley European Institute.
Wspólna zabawa dzieci z animatorami przybiera różną formę – zajęć ruchowych, plastycznych, wokalnych czy teatralnych – w zależności od możliwości i ograniczeń grupy. Jej celem jest pokazanie małym pacjentom, że otaczający świat jest bardzo ciekawy i mimo choroby czy niepełnosprawności daje im wiele szans na realizacje marzeń. W programie przewidziane jest m.in. wcielanie się w różne postaci z bajek czy tworzenie papierowych pacynek. Animatorzy, którzy współpracują z małymi pacjentami Paley European Institute są przygotowani na różne wyzwania, takie jak np. trudności z komunikacją, nieufność czy wyobcowanie. Dzięki bardzo wysokiemu poziomowi empatii i specjalizacji w zakresie pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami potrafią im sprostać.
– W naszej pracy najważniejsze jest odstresowanie dziecka. Dzięki temu, że w proponowane przez nas zabawy włączają się także dorośli, możemy pomóc także im. Poprzez wspólne aktywności oswajamy małego pacjenta i jego bliskich z rzeczywistością szpitalną i uwalniamy od napięcia, które wzrasta po przekroczeniu szpitalnych drzwi – tłumaczy Marta Tomczuk, event manager w Centrum Dziecięcej Aktywności Skakanka, odpowiedzialna za współpracę z Paley European Institute.
Współpraca Paley European Institute oraz Centrum Dziecięcej Aktywności Skakanka rozwija się od ponad roku. Lekarze i cały personel medyczny oraz sami pacjenci zauważają wymierne efekty. Radość, którą udaje się uwolnić w najmłodszych znacznie przyspiesza proces leczenia. Dzieci już przyzwyczaiły się do tego, że animatorzy odwiedzają je przed kolejnym zabiegiem i to właśnie dzięki nim szpital nie kojarzy się już tylko z bólem i cierpieniem, ale także z dobrą zabawą.
pr, fot. freepik.com
Data publikacji: 26.02.2020 r.