Aplikacja wesprze osoby w spektrum autyzmu

W ramach pracy dyplomowej student informatyki Politechniki Opolskiej opracował aplikację wspierającą osoby w spektrum autyzmu. Jak zaznacza uczelnia, to już kolejna aplikacja opracowana na PO adresowana do osób ze szczególnymi potrzebami.

Jak wyjaśnia twórca aplikacji, inż. Kacper Szpytkowski, pomysł stworzenia programu wynika z jego własnych doświadczeń z autyzmem. „Chciałem pomóc sobie i innym w spektrum autyzmu w samodzielnym życiu, żeby osoby z ASD mogły uniezależnić się od opiekunów. Dlatego wymyśliłem aplikację webową” – wyjaśnia autor.

Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak typowy kalendarz. W aplikacji opiekun lub użytkownik tworzy szablon dnia, wstawia zadania, a o określonej godzinie aplikacja wysyła komunikat, co dany użytkownik ma zrobić. To np. przygotowanie posiłku, informacja o tym, jak należy się ubrać (aplikacja sprawdza pogodę), komunikat o tym, że trzeba iść na uczelnię, do tego opis, w którym miejscu co się znajduje. Aplikacja pomaga w szeregu innych, codziennych czynności jak np. w przygotowaniu prania ubrań, począwszy od sortowania rzeczy po instrukcję, jak należy je prawidłowo powiesić na suszarce. Opiekun widzi, czy dane zadanie zostało wykonane.

Praca dyplomowa inżyniera Szpytkowskiego otrzymała ocenę bardzo dobrą. Jak zaznaczają władze uczelni, to już kolejna praca adresowana do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Niedawno na Politechnice Opolskiej inż. Anna Mrozek opracowała aplikację umożliwiającą korzystanie z klawiatury komputera przy pomocy ruchu gałek ocznych, a inż. Jakub Zelek zaprojektował i zbudował urządzenie do przezskórnego odbierania dźwięków pojazdów uprzywilejowanych przez osoby niesłyszące, które może ostrzegać użytkowników przed zbliżającymi się w ich kierunku np. karetkami pogotowia lub radiowozami policji. (PAP)

masz/ agt/, fot. freepik.com

Data publikacji: 18.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również