Arłukowicz przedstawił założenia raportu dot. wspólnej polityki UE w zakresie walki z nowotworami

Nie ma zgody w Parlamencie Europejskim, żeby szanse pacjenta na walkę z rakiem definiowało miejsce jego urodzenia czy zamieszkania – podkreślił europoseł Bartosz Arłukowicz (KO), który przedstawił założenia raportu specjalnej komisji w PE pracującej nad wspólną polityką UE w zakresie walki z nowotworami.

1 grudnia w Senacie – z udziałem marszałka Tomasza Grodzkiego – odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu efektów pracy Specjalnej Komisji do spraw Walki z Rakiem Parlamentu Europejskiego i projektowi jej raportu końcowego. Pracom komisji przewodzi Arłukowicz.

Przed rozpoczęciem spotkania Grodzki powiedział, że „to jest historyczny moment”. „W Polsce, w Senacie RP, jako w pierwszym miejscu w Europie będziemy mogli wysłuchać informacji nt. projektowanego raportu. To jest historyczny moment rozpoczęcia debaty o wspólnej polityce zdrowotnej UE” – podkreślił marszałek Senatu.

Jak zauważył, UE ma wspólną politykę monetarną czy rolną, natomiast nie ma takiej równości w obszarze służby zdrowia i dysproporcje w tej sferze są ogromne. „Wielu próbowało, ale dopiero poseł Arłukowicz i jego komisja zrobiła pierwszy krok w długiej podróży, której finałem będzie – na co wszyscy mamy nadzieję – wspólna polityka zdrowotna: od nakładów przez standardy leczenia, po profilaktykę” – mówił Grodzki.
Podkreślił, że chodzi o to, aby każdy obywatel UE wiedział, że niezależnie od tego, gdzie mieszka będzie miał zapewnioną taką samą, albo przynajmniej mocno zbliżoną opiekę zdrowotną.

Arłukowicz zwracał uwagę, że nowotwory są globalnym, cywilizacyjnym wyzwaniem. „Jeśli UE potrafi budować razem drogi, potrafi prowadzić wspólną politykę rolną czy klimatyczną, to musi się podjąć największego wyzwania jakim jest walka z rakiem” – podkreślił Arłukowicz. Dodał, że właśnie dlatego powołano w PE specjalną komisję, której zadaniem było stworzenie raportu i określenie strategii walki z rakiem w Europie.

„Jednym z najczęstszych słów jakie przewijały się w czasie wielu spotkań z setkami ekspertów z całej Europy było słowo dysproporcja. Nie może być tak i nie ma zgody na to w PE, i nie może być na to zgody w całej UE, żeby szanse pacjenta na walkę z rakiem definiowało miejsce jego urodzenia czy zamieszkania. Musimy znieść dysproporcje w dostępie do nowoczesnego leczenia i profilaktyki” – powiedział Arłukowicz.

Dodał, że kolejnym wyzwaniem są wspólne zakupy leków nowotworowych i nowoczesnych technologii medycznych. Za niedopuszczalne uznał sytuacje, gdy w którymś z krajów zaczyna brakować leków onkologicznych i pacjent przerywa leczenie. „Rekomendujemy Komisji Europejskiej zbudowanie systemu wspólnych zapasów leków krytycznie potrzebnych w onkologii, to jest rzecz kluczowa” – podkreślił europoseł.

Zaznaczył też, że podczas prac komisji wskazywano na doświadczenia w walce z pandemią koronawirusa. „Mieliśmy spotkanie z ekspertami, którzy zadeklarowali to, że tak szybkie i pilne prace nad szczepionką przeciwko Covid i cały dramat Covid może wskazać jakieś światło w tunelu do rzeczy najważniejszych. W czasie prac specjalnej komisji ds. walki z rakiem doszło do deklaracji ekspertów i naukowców, że w ciągu trzech do pięciu lat Europejczycy będą mieli dostęp do pierwszych szczepionek na raka” – mówił Arłukowicz.

Kancelaria Senatu przypomina, we wrześniu 2020 r. dzięki zaangażowaniu grupy polskich posłów do PE postanowiono o powołaniu specjalnej komisji, której celem było przygotowanie i przedstawienie kompleksowych możliwości zaangażowania się Unii Europejskiej w wysiłki państw członkowskich na rzecz opieki onkologicznej.

W trakcie 14 miesięcy prac Komisja pod przewodnictwem posła Arłukowicza organizowała wysłuchania publiczne dotyczące problematyki walki z rakiem – od profilaktyki, przez diagnostykę, leczenie, aż po opiekę po leczeniu. W tym czasie na posiedzeniach Komisji wysłuchano 118 ekspertów z całej Europy.

Efektem prac Komisji jest raport, który zostanie przyjęty 9 grudnia br. Dokument zawiera szereg rekomendacji działań, które może podjąć zarówno Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie. Celem tych działań ma być zwiększenie współpracy, a tym samym zwiększenie efektywności opieki onkologicznej.

Wśród priorytetów można wymienić m.in. ustanowienie wspólnych europejskich standardów szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia, zmniejszenie nierówności w dostępie do profilaktyki i leczenia między państwami członkowskimi UE, czy ustanowienie mechanizmu wspólnych zakupów leków niezbędnych w onkologii. Ponadto Komisja rekomenduje także stworzenie europejskiej sieci referencyjnych centrów onkologii, oraz ułatwienie dostępu do leczenia poza granicami kraju. (PAP)

Karol Kostrzewa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 01.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również