Artyści dla Farmy Życia. Sztuka licytowania

Ponad 40 tys. zł zebrano podczas aukcji charytatywnej Artyści dla Farmy Życia 2022. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz Fundacji Wspólnota Nadziei, która w Więckowicach (woj. małopolskie) prowadzi miejsce stałego pobytu dla osób dorosłych w spektrum autyzmu. To wciąż jedyny taki ośrodek w Polsce. Środki od licytujących pozwolą na uregulowanie części długów. Wkrótce powinna zapaść decyzja, czy powstanie tam jedna z wspomaganych społeczności mieszkaniowych.

27 listopada został zorganizowany finał aukcji charytatywnej Artyści dla Farmy Życia 2022. Trafiło na nią 98 prac z takich dziedzin jak malarstwo, grafika, rysunek, fotografia i plakat. Z myślą o potencjalnych nabywcach, zaprezentowano je na przedaukcyjnej wystawie w Galerii SARP w Krakowie. Natomiast licytacja odbyła się na portalu aukcyjnym OneBid, a oferty kupna można było składać od 17 listopada.

– Zebraliśmy ponad 40 tys. zł, czyli mniej niż wiosną ubiegłego roku, kiedy kwota ta wyniosła przeszło 85 tys. zł. Jesteśmy wdzięczni darczyńcom, bo otrzymaliśmy naprawdę piękne prace. Ale jednocześnie czujemy dyskomfort wobec artystów, że wiele obrazów zostało sprzedanych poniżej swojej wartości – mówi Alina Perzanowska, prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Dzieła zostały przekazane m.in. przez twórców Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kraków, Wydziału Architektury PK oraz Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego. Na okładce katalogu aukcyjnego oraz materiałach promocyjnych znalazła się inkografia „Freedom” z 2022 r. Ta praca Rafała Olbińskiego osiągnęła cenę 3 tys. zł. Tyle samo zaproponowano za dzieło bez tytułu autorstwa Janiny Kraupe-Świderskiej. I to właśnie za te pozycje zaoferowano najwięcej. Z kolei za 2,2 tys. zł wylicytowano „Autoportret Wielkopostny” Allana Rzepki.

– Przygotowania do aukcji zaczęliśmy pół roku temu. Wtedy nie wiedzieliśmy, jak będzie wyglądać sytuacja pandemiczna pod koniec listopada. Być może lepszy wynik finansowy byłby w przypadku licytacji stacjonarnej lub stacjonarno-internetowej. Ale wiemy też, że ludziom jest trudno uzbierać na życie codzienne, więc rezygnują z takich wydatków – informuje Alina Perzanowska.

W okresie przedpandemicznym Fundacja organizowała koncerty dobroczynne, w trakcie których odbywały się licytacje dzieł sztuki. Wystawiano ich np. 10, a dochód wynosił do 15-20 tys. zł. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w listopadzie 2019 r. Wówczas w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków wystąpiła Renata Przemyk. Rok wcześniej w Pałacu Krzysztofory został zorganizowany Koncert Dobroczynny „20 lat minęło…”.

Potrzebne wsparcie
Aukcja charytatywna odbyła się, aby ograniczyć problemy finansowe Fundacji Wspólnota Nadziei. Od 2005 r. organizacja ta prowadzi w Więckowicach ośrodek dla osób dorosłych z autyzmem. Jego podstawowymi strukturami są Małopolski Dom Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia” oraz Dzienne Centrum Aktywności (DCA) wraz z gospodarstwem ekologicznym.
– Pieniądze z aukcji charytatywnej wystarczą nam na pokrycie jednego z długów. Tymi środkami nie uregulujemy wszystkich zaległości, a zbliżają się kolejne duże wydatki. Nie otrzymujemy wyższych dofinansowań, stąd nasza sytuacja tak właśnie wygląda. A przecież w Polsce wciąż nie ma drugiego takiego ośrodka, który zapewniałby stałe miejsce pobytu dla osób z autyzmem – podkreśla prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Na Farmie Życia mieszkały początkowo 3 osoby. Z czasem doszły kolejne, obecnie jest ich 10. Warunki lokalowe pozwalają na przyjęcie trzech następnych. Jednak taka decyzja oznaczałaby konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu. To z kolei przełożyłoby się na większe koszty i rosnący deficyt.

Ale w Więckowicach myślą o rozszerzeniu wsparcia. Fundacja wzięła udział w naborze do programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). Jego budżet wynosi 300 mln zł, a celem jest zapewnienie miejsc zamieszkania dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami. W tym przypadku nie trzeba wnosić wkładu własnego. I to zachęciło podkrakowską organizację do złożenia wniosku. Powstać ma 50 WSM-ów, do których przyjętych zostanie łącznie 600 osób.

Jeśli Fundacja otrzyma środki, to będzie budować obiekt na Farmie Życia, najprawdopodobniej w nowszej technologii. Ona jest tańsza od tradycyjnej, a koszty mają znaczenie. Pół roku temu w Więckowicach byli pewni, że 6 mln zł wystarczy na wspomaganą społeczność mieszkaniową dla dwunastu osób. Jednak wysoka inflacja może to znacznie utrudnić.

– Czekamy na wyniki, miały być w grudniu. Natomiast w przyszłym roku będzie 25-lecie istnienia Fundacji. Wtedy chcielibyśmy zorganizować aukcję charytatywną z większym rozmachem – podsumowuje Alina Perzanowska.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. archiwum Fundacji Wspólnota Nadziei

Data publikacji: 19.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również