Atak epilepsji da się przewidzieć na 17 minut wcześniej
Siedemnaście minut wcześniej i stuprocentowa pewność – takie wyniki w przewidywaniu ataków epilepsji osiągnęli dwaj naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Windsor. Ataki przewiduje się podobnie jak pogodę i kryzysy finansowe.
Profesor Robin Gras i Abbas Golestanti, doktorant w School of Computer Science, opracowali oprogramowanie, które wykorzystuje dane elektroencefalogramu (EEG) pacjenta. Analiza danych EEG pozwala na uprzedzenie osoby chorej, że za siedemnaście minut zacznie się atak, a to – podkreślał Gras w wypowiedziach dla mediów – wystarczająco dużo czasu, żeby np. zatrzymać samochód czy zadzwonić po pomoc.
Dotychczasowe rozwiązania pozwalały przewidywać ataki padaczki na najwyżej 10 minut przed wystąpieniem, ale ich pewność nie była wielka – wynosiła między 50 a 60 proc.
Gras i Golestanti podkreślili w swoim artykule w internetowym „Scientific Reports” (wydawanym przez wydawców „Nature”), że ok. 1 proc. populacji świata cierpi na epilepsję, której ataki są rezultatem nieregularnej aktywności neuronów w mózgu. Ich zdaniem zdolność opracowanego przez nich oprogramowania do czynienia długoterminowych przewidywań umożliwiłaby wreszcie chorym „zarządzanie” chorobą.
Ciekawostką metody naukowców z Uniwersytetu Windsor jest to, że swoje oprogramowanie pierwotnie wymyślili dla przewidywania kryzysów finansowych. Rozwiązanie bazuje na teorii chaosu, wykorzystywanej w analizie złożonych systemów, takich jak pogoda. Gras i Golestanti przy pracy nad oprogramowaniem analizowali zresztą dla sprawdzenia trafności swojej metody wstecznie dane zarówno o rynkach finansowych, jak i o pogodzie za minione sto lat, a także prognozowali następne 30 lat zmian klimatycznych. Uważają zresztą, że ich metoda może zostać wykorzystana przy podejmowaniu decyzji w perspektywie globalnego ocieplenia.
Jak napisali Gras i Golestanti w „Scientific Reports”, w swojej pracy wykorzystali nielinearne właściwości ciągów czasowych, które oszacowano i użyto do długoterminowych prognoz. „Korzystaliśmy z ciągów danych finansowych, medycznych i klimatycznych do oceny naszej metody. Rezultaty, które otrzymaliśmy, dowodzą, że długoterminowe przewidywania złożonych nielinearnych ciągów czasowych nie są już nierealistyczne” – napisali w swoim artykule.
Nową metodę przetestowano już na osobach chorych. Oprogramowanie przewidujące ataki jest już opatentowane, naukowcy poszukują teraz rozwiązania, które pozwalałoby na bieżąco monitorować EEG osób chorych. Uważają, że opracowana przez nich metoda da się zastosować do przewidywania zarówno zawałów serca, jak i… trzęsień ziemi.(PAP)
lach/ agt/
Data publikacji: 29.11.2014 r.