Autyzm ujawnia swoje sekrety nauce
Książka pt. „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów" autorstwa 69-letniej doktor zootechniki i profesor na Colorado State University Temple Grandin, stara się przybliżyć autyzm. Przyjęła ona rolę przewodnika podczas wycieczki po mózgu autystycznym.
Pomaga jej w tym amerykański dziennikarz i popularyzator nauki Richard Panek. Autorka jest osobą autystyczną zaliczaną do grupy tzw. osób wysokofunkcjonujących z tym zaburzeniem rozwojowym.
Po raz pierwszy zdiagnozowano i opisano autyzm w 1943 r. Początkowo był on używany do opisania objawów schizofrenii.
Rozwój sprzętu medycznego, umożliwił obserwowanie pracy mózgu i występujących w nim zaburzeń. Naukowcy zauważyli pewne cechy wspólne dla osób z autyzmem, np. powiększone ciało migdałowate, niedostateczną liczbę połączeń między odległymi obszarami mózgu. Jednak podobne cechy mogą występować także u osób nie dotkniętych autyzmem.
Naukowcy próbowali szukać przyczyn związku występowania autyzmu z uszkodzeniem genu. Okazało się jednak, że mutacji mających związek z autyzmem jest wiele i nie znaleziono ani jednego umiejscowienia, które byłoby odpowiedzialne za więcej niż jeden proc. przypadków.
Według autorki książki ważnym czynnikiem, który jest niezbędny do zrozumienia autyzmu jest wpływ środowiska na rozwój tego zaburzenia. Uważa także, że należy się skupić na indywidualnym podejściu do osoby dotkniętej autyzmem obserwować jej zachowanie i dobierać leczenie indywidualnie w zależności do potrzeb i możliwości pacjenta. Wszelkie uogólnienia w przypadku autyzmu nie sprawdząją się.
kat
Data publikacji: 28.04.2016 r.