
Autyzm zaczyna się na długo przed urodzeniem
Nowe badania przedstawione na łamach „New England Journal of Medicine" wskazują, że zaburzenia powodujące autyzm mogą mieć początek jeszcze przed narodzinami.
Naukowcy z University of California w San Diego i Allen Institute for Brain Science w Seattle (USA) przeprowadzili pośmiertną analizę tkanki mózgowej 22 dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Część z nich cierpiała na autyzm. Przy użyciu genetycznych markerów sprawdzone zostały połączenia i struktura warstw w korze mózgowej.
U 90 proc. dzieci autystycznych badania te doprowadziły do wykrycia przypominających łaty obszarów nieprawidłowości. Występowały one w częściach mózgu odpowiedzialnych za zachowania społeczne, język i emocje. U zdrowych dzieci takie ogniska zmian pojawiały się tylko w 10 proc. przypadków.
Jak wynika z analiz, zmiany powstają jeszcze przed urodzeniem, co sugeruje, że choroby ze spektrum autystycznego rozwijają się już wżyciu płodowym. Zdaniem autorów badań lepsza znajomość istoty choroby może pomóc w jej leczeniu, a zwłaszcza umożliwić bardzo wczesne wykrywanie. Uważają, że ogniskowa natura zmian tłumaczy, dlaczego odpowiednio wczesne leczenie może przynieść wyraźną poprawę w przypadku niektórych dzieci. Im mniejsze dziecko, tym bardziej plastycznie zachowuje się jego mózg – ma większą zdolność do samonaprawy. (PAP)
pmw/ agt/
Data publikacji 28.03.2014 r.
