Autyzm zaczyna się na długo przed urodzeniem

Autyzm zaczyna się na długo przed urodzeniem

Nowe badania przedstawione na łamach „New England Journal of Medicine" wskazują, że zaburzenia powodujące autyzm mogą mieć początek jeszcze przed narodzinami.

Naukowcy z University of California w San Diego i Allen Institute for Brain Science w Seattle (USA) przeprowadzili pośmiertną analizę tkanki mózgowej 22 dzieci w wieku od 2 do 15 lat. Część z nich cierpiała na autyzm. Przy użyciu genetycznych markerów sprawdzone zostały połączenia i struktura warstw w korze mózgowej.

U 90 proc. dzieci autystycznych badania te doprowadziły do wykrycia przypominających łaty obszarów nieprawidłowości. Występowały one w częściach mózgu odpowiedzialnych za zachowania społeczne, język i emocje. U zdrowych dzieci takie ogniska zmian pojawiały się tylko w 10 proc. przypadków.

Jak wynika z analiz, zmiany powstają jeszcze przed urodzeniem, co sugeruje, że choroby ze spektrum autystycznego rozwijają się już wżyciu płodowym. Zdaniem autorów badań lepsza znajomość istoty choroby może pomóc w jej leczeniu, a zwłaszcza umożliwić bardzo wczesne wykrywanie. Uważają, że ogniskowa natura zmian tłumaczy, dlaczego odpowiednio wczesne leczenie może przynieść wyraźną poprawę w przypadku niektórych dzieci. Im mniejsze dziecko, tym bardziej plastycznie zachowuje się jego mózg – ma większą zdolność do samonaprawy. (PAP)

pmw/ agt/

Data publikacji 28.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również