Badacze odkryli nowe czynniki genetyczne ryzyka choroby Alzheimera
- 07.04.2022
Na Alzhaimera na świecie choruje ponad 26 mln osób. W Polsce na demencję choruje 400 tys. osób. W około 80 proc. przypadków pacjenci cierpią na chorobę Alzheimera.
Przyczyny tej choroby są złożone, istotną rolę odkrywają geny, środowisko, dieta oraz styl życia. Leki, które są stosowane w terapii tylko opóźniają postępy choroby.
Szansą na lepszą diagnostykę i terapię Alzheimera dają wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone przez naukowców z międzynarodowego zespołu. W ich efekcie udało się zidentyfikować 75 rejonów powiązanych z ryzykiem zachorowania. 42 z tych lokalizacji były wcześniej zupełnie nieznane.
Dotąd dobrze opisano dwa główne zjawiska, jakie prowadzą do choroby – gromadzenie się w komórkach mózgu cząsteczek amyloidu-beta oraz zmiany w białkach tau.
Nowe odkrycie potwierdza znaczenie tych procesów, ale wskazuje także na inne. Po pierwsze sugeruje zaburzenia pracy układu odpornościowego w mózgu, który gorzej usuwa szkodliwe substancje. Po drugie, znaczenie ma również regulująca stany zapalne substancja o nazwie TNF-alfa.
Nowa wiedza potwierdziła przy tym słuszność obecnych wysiłków nakierowanych na opracowanie nowych terapii.
Na podstawie swoich wyników badacze opracowali również algorytm do oceny, którzy pacjenci z zaburzeniem zdolności poznawczych zapadną na chorobę Alzheimera.
Na razie nie można go zastosować w pracy z chorymi, ale może być pomocny np. w badaniach klinicznych, podczas przydzielania pacjentów do różnych grup zależnie od ryzyka oraz podczas oceny działania leków.
W kolejnym etapie badań naukowcy oprócz badań na komórkach i tkankach, chcieliby też przeprowadzić genetyczne badania na bardziej zróżnicowanej rasowo grupie (obecna analiza dotyczyła głównie rasy kaukaskiej).
kat/, fot. freepik.com
Data publikacji: 07.04.2022 r.