Bakterie jelitowe pomagają zdrowo się starzeć

Związek produkowany przez bakterie jelitowe stymuluje powstawanie nowych komórek nerwowych i wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, przeciwdziałając negatywnym skutkom starzenia się organizmu – czytamy na łamach „Science Translational Medicine”.

Międzynarodowy zespół naukowców koordynowany przez pracowników Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze wykazał, że pochodna kwasu masłowego, będąca produktem fermentacji mikrobiologicznej włókna pokarmowego, pobudza proces neurogenezy w mózgu i reguluje funkcje bariery ochronnej jelit.

W ten sposób związek produkowany przez bakterie może opóźniać niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się organizmu i na przykład zapobiegać obniżeniu sprawności umysłowej czy degeneracji układu pokarmowego.

Specjaliści pod wodzą prof. Svena Petterssona przeszczepili młodym, pozbawionym mikroorganizmów myszom bakterie jelitowe pochodzące od starych gryzoni. Po 8 tygodniach zaobserwowali, że u młodych zwierząt zaczęło pojawiać się więcej komórek nerwowych. Podobny efekt wywoływało podanie samego maślanu.

– Wyniki te zachęcają nas do sprawdzenia, czy maślan mógłby wspierać naprawę i odbudowę w sytuacjach, takich jak zawał czy uszkodzenie kręgosłupa, oraz łagodzić objawy przyspieszonego starzenia się i spadku zdolności poznawczych – mówi prof. Pettersson.

Badacze zauważyli też, iż po przeszczepie dochodziło u młodych myszy do pogrubienia i wydłużenia kosmków znajdujących się na błonie śluzowej jelita cienkiego. Gryzonie wspomagane maślanem posiadały bardziej wydolną barierę ochronną jelit i były mniej narażone na wystąpienie stanu zapalnego.

– W przyszłych badaniach na ludziach moglibyśmy rozpocząć sprawdzanie, czy produkty żywnościowe zawierające maślan byłyby w stanie wspomagać zdrowe starzenie się i neurogenezę u dorosłych osób – podsumowuje naukowiec.

O badaniu można przeczytać na stronie: https://stm.sciencemag.org/content/11/518/eaau4760. (PAP)

ooo/ agt/, fot. Besik Imeri / freeimages.com

Data publikacji: 22.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również