Baseny z piłkami to plac zabaw dla zarazków

Baseny z piłkami to plac zabaw dla zarazków

Suche baseny z piłeczkami wykorzystywane do fizjoterapii dzieci - popularne także w restauracjach oraz salach zabaw - mogą przyczyniać się do transmisji drobnoustrojów między pacjentami – wynika z badania opisanego w American Journal of Infection Control (AJIC).

Popularność basenów z kulkami w restauracjach wzrasta w Stanach Zjednoczonych od lat 80., podobne rozwiązania wykorzystywane są na oddziałach pediatrycznych do stymulowania dzieci z problemami z sensoryką i motoryką. Jak się okazuje, takie zbiorniki są siedliskiem brudu, resztek wymiotów, kału czy moczu. Z badania naukowców z University of North Georgia można się dowiedzieć, że często mija wiele dni, a nawet tygodni, zanim personel klinik podda piłeczki czyszczeniu, co daje mikroorganizmom czas na namnożenie się do poziomu umożliwiającego zainfekowanie dzieci.

Badacze wzięli pod lupę sześć basenów z piłeczkami zlokalizowanych w klinikach fizjoterapii w stanie Georgia. Wyciągnięto z nich po 9-15 kulek z różnych głębokości. Wykazano na nich znaczną kolonizację drobnoustrojów, w tym osiem bakterii i jeden gatunek drożdży, które mogą powodować choroby. Doliczono się tysiąca bakterii na każdej piłce, co świadczy o tym, że kontakt z nimi może potencjalnie grozić przeniesieniem tych organizmów na człowieka i infekcją.

– Znaleźliśmy wyraźne różnice w liczbie mikroorganizmów z poszczególnych próbek – powiedziała główna autorka badania Mary Ellen Oesterle z wydziału fizjoterapii University of North Georgia. – To sugeruje, że kliniki wykorzystują różne sposoby czyszczenia i konserwacji, najwyraźniej wymagające ustanowienia standardów, które zmniejszają ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.

Wśród zaobserwowanych zarazków były m.in. Enterococcus faecalis (powodujące infekcyjne zapalenie wsierdzia i zakażenia układu moczowego), Staphylococcus hominis (wywołujące infekcje układu krążenia), Streptococcus oralis (związane z zespołem ostrej niewydolności oddechowej u dorosłych) oraz Acinetobacter lwofii (powodujące zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz infekcje skórne).

– Badanie jest dowodem na to, że baseny z piłkami mogą być potencjalnym źródłem infekcji – powiedziała Karen Hoffmann, prezes stowarzyszenia Association for Professionals in Infection Control and Epidemiology, które w swoim magazynie opisało badanie. – Placówki powinny wprowadzić program regularnego czyszczenia ich w celu ochrony pacjentów i pracowników przed ryzykiem zakażenia. (PAP)

mrt/ ekr/
Data publikacji: 31.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również