Będą dodatkowe środki na endoprotezy i operacje oczu
Dostępność usług medycznych była w Poznaniu jednym z tematów spotkania lekarzy z ministrem zdrowia Marianem Zembalą, które odbyło się 11 września. Minister mówił, że do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu.
Zembala przyjechał do Poznania na konferencję „Polaków Zdrowia Portret Własny 2015″. Minister zaznaczył, że spotkanie w Wielkopolsce było poświęcone „ortopedii i bardzo ważnemu problemowi dostępności”.
„(…) Ilość środków, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na ortopedię, jest zwiększona na endoprotezoplastyki” – powiedział minister i dodał, że okulistyka, jako „druga w rankingu oczekujących”, otrzyma jeszcze w br. środki na dodatkowe 10 tys. operacji ocznych. Jak zaznaczył, „celowo nie wymieniamy ich rodzaju”.
Konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. Paweł Małdyk powiedział, że w tym roku będą dodatkowe środki na 3 tys. endoprotez. – Na pewno uda się skrócić kolejkę osób najbardziej cierpiących – mówił.
Prof. Małdyk mówił też o czasie oczekiwania na operacje, który „nadal jest długi, ale nie jest to 19 czy 10 lat”. – Na endoprotezę stawu kolanowego – półtora do dwóch lat, na kolano (czeka się) o pół roku krócej – przekazał.
Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jacek Kaczmarczyk podał, że co szósta osoba w Polsce choruje na zmiany zwyrodnieniowe. – Długość życia wydłużyła się w ostatniej dekadzie co najmniej o 10 lat – większa liczba chorych wymaga leczenia zmian zwyrodnieniowych. Nakłady na ten cel w ostatnich 20 latach wzrosły, myślę, ok. 30-krotnie. Na początku poprzedniej dekady mieliśmy ok. 230-250 alloplastyk rocznie, w tej chwili jest to ponad 50 tys. – mówił.
Minister zdrowia przypomniał, że 19 lat temu średnia długość życia mężczyzn wynosiła w Polsce 64 lata. – Dziś to 74 lata, a u kobiet 82. Miejmy świadomość, że w naturalny sposób rośnie potrzeba tego typu zabiegów – wyjaśnił.
Na konferencji śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr Bogdan Koczy przedstawił wyniki analizy dot. kolejek pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego w regionie. – W województwie śląskim na endoprotezę biodra czy kolana czeka największa ilość pacjentów z całej Polski, ponad 20 tys. – podał.
W ramach analizy do szpitala poproszono kilkudziesięciu pacjentów z listy oczekujących, by ocenić ich stan zdrowia. – 22 proc. chce być operowanych do roku, bo mają tak silne dolegliwości bólowe. Drugie 22 proc. stwierdziło, że może chwilę poczekać, ale liczą, że zostaną zoperowani w ciągu roku-dwóch. 44 proc. wezwanych zgłosiło, że jeszcze nie wymaga zabiegu operacyjnego i sądzą, że ich dolegliwości za kilka lat może się pogłębią; 12 proc. się nie zgłosiło – poinformował Koczy.
Przed przyjazdem do Poznania minister zdrowia wziął udział w konferencji w ramach tego samego cyklu – w Gorzowie Wlkp. Podczas spotkania w szpitalu wojewódzkim m.in. podsumowano proces oddłużenia i przekształcenia tej lecznicy w spółkę, mówiono o kierunkach jej rozwoju.
– Kilka lat temu szpital w Gorzowie był na tyle zadłużony, że prawie każdego dnia pokazywany był jako symbol nieszczęścia i problemów. Dzisiaj jest to szpital, który nie tylko jest na prostej, ale obok szpitala w Zielonej Górze jest filarem nowoczesnej medycyny”- ocenił min. Zembala.
Dyskusja dotyczyła też kierunków rozwoju ochrony zdrowia w województwie lubuskim oraz problemów pediatrii w szpitalach powiatowych. Zembala powiedział, że jego resort, rząd i władze lokalne ich rozwiązywanie zaliczają do priorytetowych zadań. (PAP)
pil/ mmd/ gma/
Data publikacji: 12.09.2015 r.