Będą szczepienia przeciw HPV w Krakowie

Rada Miasta Krakowa 23 lutego zdecydowała o przyjęciu programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2023-2025. Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dedykowane będą dziewczętom w wieku 12 lat, które mieszkają w Krakowie.

Wirusy brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus, HPV) są przenoszone drogą płciową, wywołują przewlekłe zakażenie i często występują u młodych osób. Zazwyczaj zwalczane są przez układ immunologiczny, jednak gdy w organizmie utrzymują się HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, mogą prowadzić do rozwoju nieprawidłowych komórek w obrębie szyjki macicy, które określa się jako zmiany przedrakowe (CIN). Zmiany te po wielu latach mogą się przekształcić w raka szyjki macicy (RSzM).

Rocznie na świecie diagnozowane są około 527 tys. nowych przypadków RSzM, który stanowi czwarty co do częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet na świecie oraz drugi najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku między 15 a 44 rokiem życia.

W 2019 roku w Polsce stwierdzono 2 407 zachorowań na raka szyjki macicy, w tym 200 zachorowań odnotowano w województwie małopolskim, a 60 w Krakowie. W Krakowie w 2018 roku z powodu raka szyjki macicy zmarło 29 kobiet, a w 2019 roku 37.

Planowana kwota na realizację tego programu w 2023 to około 200 tys. zł. Ostateczna wysokość środków finansowych ustalona zostanie po przeprowadzeniu konkursu ofert.

Obecnie w Polsce realizowany jest Program Szczepień Ochronnych, gdzie co roku publikowany jest nowy kalendarz, który obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne). Szczepienia przeciwko HPV znajdują się w wykazie szczepień zalecanych.

Info: krakow.pl, fot. pexels.com

Data publikacji: 24.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również