„Biegojazda po mobilery – dla tych, którzy marzą o bieganiu”
- 23.01.2025
„Biegojazda po mobilery – dla tych, którzy marzą o bieganiu” to ogólnopolska akcja i kolejny projekt charytatywny Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego oraz Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, które od ponad 20 lat podejmują działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
W tym czasie zrealizowali liczne projekty, takie jak Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, projekt „Mam Prawo”, „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”, „Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń” oraz Ogólnopolską Konferencję „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością”.
Stowarzyszenie oraz ZPS w Tczewie współpracują z placówkami edukacyjnymi i ośrodkami wsparcia na całym świecie, m.in. w RPA, Gruzji, Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bośni, Macedonii, Ukrainie, Białorusi i Litwie.
Poprzednie wspólne akcje „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu” oraz „Biegojazda po sensoryczny ogród Marzeń” pozwoliły im, dzięki uzbieranym środkom, odpowiednio 60 tys. zł i 160 tys. zł, stworzyć w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie dwie strefy: Zieloną Strefę Relaksu i Sensoryczny ogród Marzeń. Miejsca, w których uczniowie mają możliwość relaksacji, terapii, ale także odrobiny szaleństwa na świeżym powietrzu.
Biegojazda po mobilery… to wyzwanie mające na celu zebranie funduszy na zakup mobilerów, rowerów dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną, porażeniem mózgowym, niedowładem kończyn dolnych oraz po amputacji, ale również promowanie aktywności fizycznej jako formy terapii i rehabilitacji. To charytatywna akcja rowerowa, w której czterech pracowników, nauczycieli i terapeutów ZPS w Tczewie podejmie wyzwanie pokonania rowerami trasy 950 km po Polsce. Podczas sześciodniowej akcji wolontariusze będą promować również Miasto Tczew jako jedno z pierwszych w Polsce, gdzie takie mobilery będą dostępne w szkole specjalnej.
Zakup mobilerów pozwoli na prowadzenie zajęć Frame Runningu – nowatorskiej terapii u osób z niepełnosprawnościami, terapii, która ma wiele zalet prozdrowotnych i przede wszystkim pozwoli urzeczywistnić często nieosiągalne dla niepełnosprawnego – Marzenie o Bieganiu.
Mobilery – FrameRunning to doskonałe połączenie sportu i rehabilitacji. Frame Running może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze, bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jest to sport dla osób po wylewach, z porażeniem mózgowym, zapaleniem stawów czy amputacjami. Mobiler pozwoli chodzić, uprawiać jogging, a przede wszystkim biegać – rower, który daje wolność.
Integracja, ale także samodzielność – to słowa klucze w Frame Running. Ta innowacyjna terapia, to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się dyscyplin sportu osób niepełnosprawnych na świecie.
Projekt Biegojazda po Mobilery to wyjątkowa inicjatywa, która może zmienić życie wielu osób z niepełnosprawnością. Ma na celu nie tylko zebrać fundusze na zakup mobilerów, rowerów do terapii, ale również zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Akcja ma też ogromne znaczenie w promowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. To wzmocnienie więzi społecznych oraz integracja lokalnych społeczności.
Akcję Biegojazda po Mobilery będzie promowana w mediach społecznościowych. Na bieżąco będą organizowane akcje wspierające, wydarzenia towarzyszące (bazarek, zajęcia fitness, Parkrun, wewnątrzszkolny kiermasz, koncerty ) Przebieg finałowy akcji charytatywnej Biegojazda po Mobilery dla tych, którzy marzą o bieganiu potrwa 6 dni, od 28 maja do 2 czerwca 2025 roku.
Start i meta charytatywnej akcji Biegojazda po Mobilery odbędzie się na boisku szkolnym Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.
Trasa będzie przebiegać z Tczewa do Złotowa, następnie przez Nowogard, Niechorze, Ustkę, Hel do Tczewa. Złotów i Fundacja Złotowianka to ważny punkt na mapie tej trasy – to właśnie oni wprowadzili w Polsce Frame Running.
Poprzednie akcje poparło mnóstwo znanych i lubianych osób ze świata sportu, telewizji itp. Organizatorzy tym razem również liczą na tak spektakularne, wzrusząjace wsparcie, o które proszą życzliwe im osoby, instytucje, firmy i organizacje.
Koordynatorką akcji jest Nikola Splitt-Kleina (tel. 793 741 043).
Oprac. IKa, fot. by Framerunning, CC BY-SA 4.0, viacommons.wikimedia
Data publikacji: 23.01.2025 r.