Blisko 5 mln osób ma zyskać dostęp do szybkiej terapii w 34. nowych, pilotażowych centrach zdrowia psychicznego

W 2018 r. rozpoczął się pilotażowy program opieki psychiatrycznej dla dorosłych w centrach zdrowia psychicznego (CZP). W tym okresie powstało 40 centrów, które obejmowały opieką ponad 4,6 mln osób.

Po pomoc może zgłosić się każda osoba, która ma kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Nie jest potrzebne skierowanie. W każdym centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, w którym dyżuruje psycholog.

Pomoc jest udzielana znacznie szybciej niż w innych placówkach, w pilnych przypadkach w ciągu 72 godzin. Wsparcie może obejmować wizyty u psychiatry, psychologa, psychoterapię indywidualną lub grupową, sesje rodzinne, czy pobyt na oddziale dziennym.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powstanie kolejnych 34 centrów zdrowia psychicznego, a blisko 5 mln osób zyska dostęp do szybkiej terapii. Do niedawna CZP mogły powstać w placówkach, które posiadały oddział stacjonarny, dzienny, poradnię i zespół leczenia środowiskowego. Obecnie wymóg posiadania oddziału stacjonarnego nie jest konieczny.

– Centra zdrowia psychicznego – przenoszą ciężar opieki instytucjonalnej na tę świadczoną w środowisku lokalnym i domowym – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski. Podobnie dzieje się w opiece psychiatrycznej nad dziećmi. Obecnie działa 340 ośrodków środowiskowych, w których dostępni są psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi.

Ministerstwo zdrowia ocenia, że efekty programu już widać. Zwiększyła się dostępność i szybkość pomocy, krótszy jest okres hospitalizacji.

W ministerstwie trwają prace, aby pilotażowe rozwiązania – zaplanowane do końca 2022 r. – które znakomicie się sprawdzają, przekształcić w rozwiązania systemowe.

tuk/, fot. pexels.com

Data publikacji: 12.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również