Brakuje wolontariuszy w hospicjach

Brakuje wolontariuszy w hospicjach

Hospicja mają za mało wolontariuszy, a przybywa chorych wymagających opieki - czytamy w "Naszym Dzienniku" z 10 października.

O wyzwaniach stojących przed ruchem hospicyjnym dyskutowano w Radomiu podczas X Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego. Organizator spotkania, ks. Marek Kujawski, duszpasterz radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów, zwracał uwagę, że brakuje zarówno wolontariuszy medycznych, jak i niemedycznych. – Wolontariat „się sypie”, ponieważ „sypie się” rodzina – zauważył ks. Kujawski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Doktor Jolanta Stokłosa przedstawiła informacje, z których wynika, że w całej Polsce działają 153 hospicja prowadzone przez organizacje pozarządowe, z których tylko 11 to – tak jak radomska placówka – hospicja domowe, gdzie chory przebywa wśród bliskich, a wolontariusze przyjeżdżają do jego domu.

Pani doktor zbadała sytuację w 57 hospicjach i okazuje się, że aż w 21 z nich nie ma wolontariuszy medycznych, czyli lekarzy i pielęgniarek. Często jest też tak, że jeden lekarz posługuje w czterech placówkach. Hospicja z ochotą przyjęłyby też pomoc większej grupy wolontariuszy niemedycznych, którzy opiekują się krewnymi chorej osoby – czytamy w gazecie.

Jak informuje „Nasz Dziennik”, jednocześnie w Polsce jest obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój komercyjnych placówek świadczących usługi w zakresie opieki długoterminowej, rehabilitacyjnej, paliatywnej. W 2006 roku było ich 30, a w 2017 jest ich już ponad 260. To jednak często instytucje działające zupełnie inaczej niż hospicja. (PAP)

dst/ bos/
Data publikacji: 10.10.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również