Cały czas brakuje specjalistów zajmujących się opieką paliatywną i hospicyjną

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas sejmowej Komisji Zdrowia zwrócił uwagę na ciągły niedobór specjalistów zajmujących się opieką paliatywną i hospicyjną oraz na nierówności terytorialne w dostępie do świadczeń.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, przedstawiając na sejmowej Komisji Zdrowia informację o stanie opieki paliatywnej i hospicyjnej dla dzieci i młodzieży, stwierdził, że jednym z problemów jest niewystraczająca liczba specjalistów zajmujących się tą dziedziną.

„Mamy około 560 lekarzy specjalistów w zakresie medycyny paliatywnej. Osoby te są w kwiecie wieku. Do 55. roku życia większość jest tych osób. Staramy się poszerzać, zwiększać możliwości kolejnych lekarzy” – powiedział.

Dodał, że liczba ta przez ostatnie dziesięć lat zwiększyła się z 212 do 560 osób. Jednak jego zdaniem „to nadal jeszcze jest za mało”.

„To samo dotyczy pozostałego personelu medycznego. Głównie tutaj w tym zakresie to jest wykształcony personel pielęgniarski. Ze specjalizacjami mamy około 6 tys. pielęgniarek ze specjalizacjami w tym zakresie oraz pielęgniarki, które mają ukończone kursy” – tłumaczył.

Podkreślił, że jest także duża liczba osób mających uprawnienia opiekuna medycznego, a także działa zespół fizjoterapeutów i psychologów.

Przedstawiciel rzecznika praw pacjenta Jakub Adamski wskazywał, że w latach 2015-2019 zgłaszano rocznie od 170 do 323 spraw dotyczących opieki paliatywnej i hospicyjnej. Jak przekazał, „stanowiło to około 0,5 proc. wszystkich spraw”.

„Rosnący odsetek tych zgłoszeń dotyczył dostępu do świadczeń zdrowotnych, w szczególności czasu oczekiwania na świadczenia i odmowy leczenia lub wykonania badań diagnostycznych” – tłumaczył.

W 2020 r. zgłoszeń w obszarze opieki paliatywnej i hospicyjnej było 246, rok później – 413.

Wśród kluczowych wyzwań biuro Rzecznika Praw Pacjenta wyróżniło zapewnienie równego dostępu do perinatalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej, ponowną wycenę świadczeń, skoordynowanie pracy specjalistów i pomocy społecznej.

„Nadal aktualne pozostają dwa podstawowe problemy w tej dziedzinie: trudności z naborem personelu i znaczące braki wiedzy na temat opieki paliatywnej nad dziećmi, w szczególności zasady pediatrycznej opieki paliatywnej” – oceniła Anna Gałązka z biura Rzecznika Praw Dziecka.

Zaznaczyła, że konieczne jest „przeprowadzenie analizy poziomu zatrudnienia i wymagań dotyczących personelu w pediatrycznej opiece hospicyjnej z uwzględnieniem praktycznych potrzeb pacjentów, zasobów kadrowych wśród kadr medycznych i opieki ekspertów”.

Oceniła, że należy podjąć działania zachęcające lekarzy do podjęcia specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz pielęgniarek do podejmowania kształcenia w tej dziedzinie.(PAP)

Aleksandra Kiełczykowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również