Cewniki hydrofilowe lub niepowlekane dla osób między 18. a 26. rokiem życia powinny być darmowe

RPO dostał do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu z 29 maja 2017 r. pacjenci do 18 roku życia z rozszczepem kręgosłupa nie muszą mieć udziału własnego w limicie finansowania jednorazowych cewników urologicznych (hydrofilowych lub niepowlekanych). Po ukończeniu 18 roku życia udział własny świadczeniobiorcy wynosi 30 proc.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, aby wydłużyć okres braku udziału własnego świadczeniobiorcy w limicie finansowania ze środków publicznych dla tych cewników do 26 roku życia.

RPO zwraca uwagę na propozycje dr n. med. Piotra Gastoła, konsultanta krajowego w dziedzinie urologii dziecięcej, który argumentuje, że dotyczy to młodzieży, która przechodzi z opieki medycyny pediatrycznej do medycyny dla dorosłych. Ten okres przejściowy jest z reguły trudny dla pacjentów i rodziców. Muszą bowiem szukać nowego miejsca opieki medycznej, zmieniają lekarza prowadzącego, zmienia się także finansowanie leczenia. Poprzez wydłużenie wieku, w którym przysługuje zerowa stawka dopłat do cewników można ich wspomóc w tym przejściowym okresie życia.

Ponadto status materialny młodzieży używającej jednorazowych cewników urologicznych nie zmienia się po przekroczeniu 18. roku życia. Te osoby nadal się uczą, zwykle jeszcze nie pracują i są na utrzymaniu rodziców. Część z nich nie może podjąć pracy zarobkowej z powodu następstw wady wrodzonej.

Wprowadzenie tych zmian dotyczyłoby około tysiąca osób i byłoby niewielkim obciążeniem dla budżetu, a znacznie poprawiłoby warunki życia osobom z rozszczepem kręgosłupa miedzy 18 a 26 rokiem życia.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 03.08.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również