Chorobę Parkinsona można będzie rozpoznać, badając skórę

Badanie związków znajdujących się na powierzchni skóry pacjenta może ujawnić wczesne stadium choroby Parkinsona – informują naukowcy w “Nature Communications”.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, spowodowaną zanikiem wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu. Szacuje się, że do 2040 roku na świecie będzie 12 mln chorych – dwa razy więcej, niż dziś. Choroba rozwija się stopniowo i może upłynąć wiele miesięcy, a nawet lat, zanim objawy staną się na tyle oczywiste, aby rozpoznał je lekarz rodzinny.

Naukowcy z University of Manchester opracowali technikę, która mogłaby umożliwić identyfikację osób z chorobą Parkinsona dzięki analizie związków znajdujących się w łoju – oleistej substancji pokrywającej i chroniącej skórę. Osoby z chorobą Parkinsona mogą wytwarzać więcej łoju niż normalnie – to stan znany jako łojotok.

Odkrycie daje nadzieję, że można będzie opracować pionierski nowy test do diagnozowania choroby zwyrodnieniowej za pomocą łatwego do wykonania i bezbolesnego wymazu ze skóry.

Impulsem do badań nad związkiem łoju z chorobą Parkinsona były obserwacje Joy Milne, u której męża zdiagnozowano chorobę Parkinsona w wieku 45 lat. Wiele lat wcześniej Joy zauważyła, że zapach wydzielany przez jej męża zmienił się. Dr Tilo Kunath z University of Edinburgh wykazał, że Joy ma niezwykłą zdolność rozróżniania charakterystycznego zapachu choroby Parkinsona u dotkniętych nią osób za pomocą zmysłu węchu, zanim jeszcze pojawią się objawy.

Zespół kierowany przez prof. Perditę Barran z University of Manchester i profesora Monty’ego Silverdale z Salford Royal Foundation Trust zwerbował 500 osób z chorobą Parkinsona i bez. Próbki łoju do analizy pobrano z górnej części pleców. Używając różnych metod spektrometrii masowej zidentyfikowano 10 zawartych łoju związków chemicznych, których poziom u osób z chorobą Parkinsona jest podwyższony lub obniżony, co pozwala na postawienie rozpoznania z 85-proc. dokładnością.

Zdaniem badaczy możliwe będzie opracowanie testu, który pozwoli precyzyjnie, szybko i tanio zdiagnozować chorobę Parkinsona. Wymaz ze skóry może stanowić niezwykle ważne nowe narzędzie w badaniach klinicznych, pomagając naukowcom mierzyć, czy nowe, eksperymentalne metody leczenia są w stanie spowolnić, zatrzymać lub cofnąć postęp choroby. (PAP)

Paweł Wernicki, fot. freepik.com

Data publikacji: 13.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również