Choroby cywilizacyjne są przyczyną 70 proc. zgonów w Polsce

Choroby cywilizacyjne są przyczyną około 70 proc. zgonów w Polsce i często zmagają się z nimi osoby aktywne zawodowo – poinformowali eksperci podczas jubileuszowej konferencji ZUS „Prewencja drogą do bezpiecznego i zdrowego jutra”.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, podkreśliła, że otyłość jest widoczną chorobą cywilizacyjną, lecz nie znajduje się w statystykach publicznych. „Ogromnym wyzwaniem państwa zorientowanego na zdrowie jest podejmowanie polityk publicznych i skutecznych interwencji przy tak ogromnym braku danych. Ważne jest zbudowanie na nowo struktury danych o zdrowiu i ich zintegrowanie, zarówno danych z medycyny pracy, NFZ, jak i medycyny prywatnej” – dodała.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 r. wystawiono blisko 22 mln zaświadczeń lekarskich. Najczęstsze przyczyny zwolnień to choroby układu ruchu i układu mięśniowego. Prof. Andrzej Fal z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA podkreślił, że ważne jest zapobieganie tym chorobom od najmłodszych lat poprzez dostęp do odpowiednich krzeseł w szkołach i udział w zajęciach z wychowania fizycznego.

Kluczowe znaczenie w kształtowaniu zachowania zdrowotnego ma miejsce pracy. Osoby aktywne zawodowo są narażone na duży stres, uzależnienia i niedobór aktywności fizycznej. Prof. Mateusz Jankowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zarekomendował zmiany w stylu życia, które mogą się przyczyniać do niwelowania liczby zachorowań.

We wtorek w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizowana została konferencja pn. „Prewencja drogą do bezpiecznego i zdrowego jutra: zdrowie – demografia – technologie”. Prewencja rentowa to różne działania prowadzone przez ZUS mające na celu poprawę zdrowia osób ubezpieczonych. Chodzi o te osoby, które od dłuższego czasu pobierają świadczenia – zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a rokują, że w wyniku tych działań uzyskają zdolność do pracy. Wydatki na prewencję rentową są ustalane w ustawie budżetowej.(PAP)

wm/ jann/, fot. ZUS.pl

Data publikacji: 09.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również