Chorzów bez Barier

12 marca w Urzędzie Miasta Chorzów odbyła się konferencja prasowa na temat realizowanego w mieście programu skierowanego do osób z niepełnosprawnością.

1 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, toteż na konferencji przybliżona została sytuacja osób niepełnosprawnych oraz organizacji pozarządowych, działających na ich rzecz w Chorzowie. Przedstawione zostały zmiany w prawie, a także zaprezentowano tak zwaną ścieżkę kontaktu, która pomoże osobie z niepełnosprawnością j załatwić swoją sprawę w chorzowskim magistracie. Przede wszystkim osobom niesłyszącym w załatwianiu wszelkich formalności będzie pomagała asystentka, sprawnie posługująca się językiem migowym. Z kolei przyjęty program o nazwie Chorzów bez Barier 2012, to cykl imprez dla osób niepełnosprawnych, mający na celu przybliżenie społeczeństwu tego miasta problemów tej grupy osób oraz włączenie ich w aktywne życie miasta.

Konferencja prasowa była inauguracją programu Chorzów ez Barier 2012. W tych ramach planowane jest ogłoszenie Konkursu Lodołamacze 2012, otwarcie w mieście nowej wojewódzkiej siedziby Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, a także imprezy związane z świętowanym w maju Europejskim Dniem Równouprawnienia Osób Niepełnosprawnych. Będą to konferencja z udziałem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych ministra Jarosława Dudy, Targi Pracy Osób Niepełnosprawnych, porady z zakresu programów PFRON, ZUS, porady prawne, konsultacje medyczne, wystawa sprzętu medyczno- rehabilitacyjnego, wystawa prac plastycznych WTZ i przegląd twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych.

W czasie Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych (czerwiec) zaplanowano mecz integracyjny w goalballu pomiędzy piłkarzami Ruchu Chorzów a drużyną z firmy Limatherm (zakład pracy chronionej) oraz zawody piłkarskie szkół specjalnych o Puchar Prezydenta Chorzowa. Wrzesień, to impreza Sztuka bez Barier, a podczas jej trwania – plener Sielskie Klimaty bez Barier (warsztaty plastyczne), wystawa poplenerowa, koncert i wieczór poezji. Kino bez Barier będzie cyklem projekcji filmów fabularnych o tematyce niepełnosprawności, z kolei Zabawa bez Barier to warsztaty integracyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, a podczas ich trwania – ogłoszenie konkursu na śląską betlejkę (WTZ) i śląskie kolędy (szkoły specjalne), ogłoszenie konkursu Chorzowski Wolontariusz Roku. W grudniu zaplanowano Świętowanie bez Barier, a więc finałowe prezentacje konkursów śląskich betlejek i śląskich kolęd, regionalne warsztaty kulinarne, wręczenie nagród w konkursie Chorzowski Wolontariusz Roku, wręczenie wyróżnień prezydenta miasta Chorzów bez Barier 2012 dla organizacji, budynku, instytucji i aktywnej osoby niepełnosprawnej.

Nowy obraz
Poseł Marek Plura

Marek Plura, poseł na Sejm RP: – Łatwo wydawać środki na rzeczy przyjemne – rekreację, kulturę, sport, ale przez to często omija się rozwiązywanie praktycznych problemów. Stąd też mam dużo wewnętrznej radości, gdy patrzę na program Chorzów 2012. Składa się on z szeregu ciekawych, ważnych wydarzeń, ale bez specjalnego angażowania większych środków dodatkowych. To raczej udostępnianie niepełnosprawnym tego, co dobre i ciekawe w mieście, a także zachęta dla tych osób aby w codziennym życiu miasta uczestniczyły i szukały pola dla własnego talentu i aktywności w różnych obszarach – sportu, kultury czy organizacji pozarządowych. Nie jest miernikiem sukcesu ilość wydawanych środków finansowych; raczej odwrotnie – może właśnie udostępnianie niepełnosprawnym tego, co jest planowane, zachęta do uczestnictwa to prawdziwy sukces miasta, bo oznacza normalność.

Wiesław Ciężkowski, wiceprezydent Chorzowa: -Trudno mi jest oceniać jak wygląda Chorzów na tle innych miast, jeśli chodzi o pomoc niepełnosprawnym. Znam pojedyncze inicjatywy miast sąsiednich, ale nie potrafię ocenić całościowo ich inicjatyw. Na pewno w Chorzowie mamy bariery architektoniczne utrudniające życie osobom niepełnosprawnym ruchowo, na pewno są bariery w zatrudnianiu w instytucjach publicznych, ale niewątpliwie są to również problemy wszystkich miast.

andrzej kotala
Andrzej Kotala – prezydent Chorzowa

W konferencji wzięli udział: Andrzej Kotala prezydent Chorzowa, Marcin Michalik zastępca prezydenta ds. gospodarczych, Wiesław Ciężkowski zastępca prezydenta ds. społecznych, Lidia Stuchlik naczelnik wydziału zdrowia i pomocy społecznej, Jerzy Kędziora dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, a także goście specjalni: Marek Plura poseł na Sejm RP, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych oraz Tomasz Jakubiec przewodniczący rady wojewódzkiej śląskiego oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Tekst i fot.: Marek Ciszk

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również