Chroń oczy przed niebieskim światłem
Od wielu lat wiadomo, że niebieskie światło, którego ani soczewka, ani rogówka nie są w stanie zatrzymać czy odbić, szkodzi oczom. Badacze z Uniwersytetu w Toledo przeprowadzili eksperyment, aby poznać w jaki sposób to następuje. Jednocześnie mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do terapii spowalniających zwyrodnienie plamki żółtej.
Choroba ta pojawia się w wieku 50-60 lat, jest nieuleczalna i powoduje znaczną utratę wzroku. Za widzenie odpowiedzialne są komórki, które wykorzystują substancję o nazwie retinal.
Naukowcy odkryli, że niebieskie światło powoduje, że retinal staje się toksyczny i może spowodować obumarcie fotoczułych komórek. Podobnie było gdy retinal zastosowano w komórkach nowotworowych, serca i neuronach. Światło zielone, żółte i czerwone nie wywołuje szkodliwych reakcji. Ochroną dla komórek może być pochodna witaminy E alfa tokoferol – naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega śmierci komórek.
Na razie nie wiadomo jaki wpływ na światłoczułe komórki ma światło emitowane przez telewizory, telefony komórkowe i tablety. Naukowcy twierdzą, że ilość niebieskiego światła generowana przez wyświetlacze nie jest duża, ale na razie zalecają ograniczenie korzystania z nich, kiedy jest ciemno.
Ponadto doradzają też używanie na zewnątrz blokujących ultrafiolet i niebieskie światło okularów przeciwsłonecznych.
Oprac. kat, fot. freeimages.com
Data publikacji: 09.08.2018 r.