Chroń oczy. Złe okulary przeciwsłoneczne są szkodliwe

Słońce jest nam niezbędne do życia, choć paradoksalnie może też wyrządzić dużo krzywdy naszemu organizmowi. W sezonie wakacyjnym wiele osób korzysta z kosmetyków z filtrem SPF, aby ochronić skórę przed szkodliwością promieni UV. Czasami jednak zapominamy, że również oczy są bardzo podatne na ich działanie.

58 proc. respondentów deklaruje, że zdarzyło im się odczuć dyskomfort z powodu nieodpowiedniej ochrony oczu przed słońcem, a 13 proc. doświadczyło poważniejszych, długotrwałych dolegliwości z tym związanych. Więcej danych można znaleźć w nowym raporcie marki wOkularach.pl przygotowanym we współpracy z agencją Elephate.

Tanie okulary przeciwsłoneczne lepsze niż żadne? Większość Polaków nie ma racji
42 proc. badanych uważa, że wszystkie ciemne okulary w jakimś stopniu chronią oczy przed słońcem, choć nie jest to prawdą. Ponadto aż 61 proc. osób żyje w błędnym przekonaniu, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. Tymczasem tanie okulary, które są przyciemnione, ale nie zostały wyposażone w odpowiedni filtr UV400, mogą zaszkodzić nam bardziej niż ich brak. Optometrystka Monika Kyciak wyjaśnia, co się dzieje, gdy założymy takie okulary:

– Narząd wzroku wyposażony jest w naturalne systemy obronne. Gdy jest bardzo jasno, źrenice zwężają się, a powieki przymykają, co ma ograniczyć ilość światła docierającego do oczu. Sytuacja jest odwrotna, gdy na zewnątrz jest ciemno – zadaniem oczu jest wtedy maksymalnie poprawić widoczność, więc źrenice rozszerzają się, a powieki są zrelaksowane. Zatem w momencie, gdy zakładamy przyciemniane okulary bez filtra, do naszych oczu dochodzi więcej szkodliwych promieni.

Nie wszyscy są świadomi zagrożeń dla wzroku
Respondenci pytani o dolegliwości, które mogą być następstwami niewłaściwej ochrony oczu przed słońcem, wskazywali przede wszystkim: zapalenie spojówki (57 proc.), zapalenie rogówki (47 proc.), zaćmę (43 proc.), zwyrodnienie plamki żółtej (41 proc.) i czerniaka (39 proc.). Procentowe wyniki pokazują, że spora grupa osób nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń.

Dr hab. Jacek Pniewski z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów na Wydziale Fizyki UW podkreśla, że uszkodzenie wzroku na skutek braku okularów przeciwsłonecznych z filtrem może nastąpić bardzo szybko: – Wykazano, że zmiany w rogówce na poziomie komórkowym pojawiają się już po jednym silnie słonecznym sezonie letnim bez właściwej ochrony, nawet gdy jeszcze nie powodują istotnego obniżenia ostrości wzroku czy jakości widzenia.

Światłowstręt, łzawienie i ból oczu – na te dolegliwości skarżymy się najczęściej
58 proc. respondentów doświadczyło dyskomfortu związanego z nieodpowiednią ochroną oczu przed słońcem lub jej brakiem. Najczęściej objawiało się to uczuciem oślepienia i nadwrażliwością na światło (61 proc.), nadmiernym łzawieniem (45 proc.), bólem oczu (42 proc.), niewyraźnym widzeniem (35 proc.), mroczkami przed oczami (34 proc.), zaczerwienieniem oczu (26 proc.) oraz tzw. uczuciem piasku pod powiekami (22 proc.). Czasami następstwa bywają jednak poważniejsze niż chwilowy dyskomfort. 13 proc. badanych twierdzi, że miało do czynienia z innymi, długotrwałymi dolegliwościami – przede wszystkim zapaleniem spojówek, ale w niektórych przypadkach także z zaćmą.

Pełny raport „Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce” dostępny jest na stronie https://www.wokularach.pl/

Info: wOkularach.pl, fot. pixabay.com

Data publikacji: 30.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również