Co najmniej 2 proc. pokoi w sanatorium będzie dla osób z niepełnosprawnościami

Co najmniej 2 proc. pokoi w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego będzie musiało być dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich – wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego zmienia przepisy, które obowiązują 10 lat. Resort zdrowia zaznaczył, że dostosowują one rozwiązania do rzeczywistych potrzeb i warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej lecznictwa uzdrowiskowego.

Jedna ze zmian zakłada, że co najmniej 2 proc. pokoi łóżkowych i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych będzie dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami (w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich). Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że zakład lecznictwa uzdrowiskowego ma przynajmniej jedno pomieszczenie higieniczno-sanitarne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na piętrze.

Poza tym w rozporządzeniu zrezygnowano z użycia pojęcia separatka na rzecz pojęcia izolatka, określono definicję pokoju łóżkowego i jego wyposażenia, warunki, jakie musi spełniać pomieszczenie higieniczno-sanitarne i pomieszczenie higieniczno-sanitarne zbiorowe. Po zmianach stanowisko wzmożonego nadzoru kardiologicznego będzie musiało być wyposażone w aparat EKG i butle z tlenem.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego dostały czas na pełne dostosowanie do wymagań do 31 grudnia 2025 r.

Lecznictwo uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, która ma pomóc pacjentowi odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego to m.in. szpitale uzdrowiskowe i sanatoria uzdrowiskowe. (PAP)

kno/ joz/, fot. freepik.com

Data publikacji: 07.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również