COM dla osób ze spektrum autyzmu powstanie we Wrocławiu

We Wrocławiu wkrótce rozpoczną się prace związane z budową Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (COM) dla Osób ze Spektrum Autyzmu. Miasto podpisało właśnie umowę z firmą, która wybuduje nowoczesną placówkę za 20 miesięcy. Będzie to jedno z pierwszych tego typu miejsc w Polsce.

Koszt inwestycji w wysokości ponad 13 mln zł zostanie sfinansowany budżetu miasta, przy wsparciu Funduszu Solidarnościowego.

Obiekt przeznaczony będzie dla 20 dorosłych osób ze spektrum autyzmu, z czego pięć z nich będzie mogło korzystać z całodobowej opieki.

– Od początku swojej pracy na rzecz Wrocławia wspólnie ze współpracownikami kładziemy mocny nacisk na projekty społeczne. Cieszymy się, że udało się podpisać umowę i przystępujemy do realizacji prac – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Centrum powstanie w budynku o powierzchni 774 m kw., który podzielony zostanie na część dzienną i nocną. W części dziennej znajdą się: sale terapeutyczne (socjoterapii oraz fizjoterapii), świetlica pełniąca funkcję jadalni, 5 pracowni warsztatowych, gabinet lekarski i psychoterapii oraz sala wyciszeni.. Część nocna przeznaczona dla pięciu osób i ich opiekunów obejmuje: pięć pokoi sypialnych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością, salon z aneksem kuchennym oraz pralnię i magazyn.

Budynek będzie komfortowy pod względem akustycznym, a układ przestrzenny dostosowany do cyklu dnia i panujących o danych godzinach warunków. – To wsparcie nie tylko dla osób w spektrum autyzmu, ale też dla ich rodzin i opiekunów, którzy często nie mają możliwości skorzystania z pomocy innych osób właśnie ze względu na szczególne potrzeby osób w spektrum – zaznacza Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Przy opracowaniu koncepcji dla tej placówki miasto korzystało z wiedzy i doświadczenia Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu, które od 30 lat wspiera osoby ze spektrum, skupiając rodziców i specjalistów. W 1997 roku dzięki wsparciu miasta Stowarzyszenie uruchomiło pierwszą w Polsce szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu.

– Młodzi ludzie są w szkole do 24. roku życia, a potem wyłącznie pod opieką rodziny. Wrocławski ośrodek przeznaczony będzie dla osób niesamodzielnych, wymagających asystentów, dla których do tej pory w Polsce nie było oferty – mówi Alicja Winiszewska, prezeska tej organizacji.

Budynek będzie nie tylko energooszczędny, ale też zostanie tak wybudowany, aby nie występowały w nim żadne przeszkody architektoniczne (m.in. zaokrąglone narożniki ścian).

Info: wroclaw.pl, oprac. rhr/, fot. UM Wrocław

Data publikacji: 29.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również