COM na miarę XXI wieku otwarto w Rzeszowie

Na otwarciu COM w Rzeszowie

Uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (COM) dla osób z niepełnosprawnościami miało miejsce 27 marca w Rzeszowie. To pierwsza tego typu placówka w tym mieście. Koszt tej inwestycji to ponad 7,3 mln zł.

– Misją tego Centrum jest sprawiać, aby osoby z umiarkowanym, a nawet znacznym stopniem niepełnosprawności mogły tu funkcjonować w sposób zbliżony do osób pełnosprawnych – podkreślał  prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. – To miejsce jest efektem wspólnej pracy wielu różnych instytucji i środowisk. Cieszę się bardzo, że powstało. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, w tym również Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, które tę inwestycję dofinansowało.

W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. – Pierwszy raz zaprosiliśmy tu Państwa jesienią 2022 roku i w ogrodzie opowiadaliśmy, co planujemy. Czas biegnie szybko, budowa przeprowadzona przez firmę Texom przebiegła sprawnie i dzisiaj możemy państwa przywitać w fantastycznym Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym – mówiła podczas środkowej uroczystości Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. – To co trzeba tu podkreślić – jest to miejsce nie tylko dla osób starszych, ale dla osób dorosłych, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

– Centrum oferuje warunki na miarę XXI wieku – zaznaczył prezydent Rzeszowa. Nowy budynek przy ul. Sucharskiego ma 652 m kw. powierzchni użytkowej. Powstał w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. W COM znajdują się 4 jednoosobowe pokoje. – Piękne, przestrzenne, wszystko w fantastycznych kolorach – podkreślała wiceprezydent Stachowska. – Mamy wielką kuchnię, której wyposażenia i zaplecza mogłaby nam pozazdrościć niejedna restauracja. W części dziennej są m.in. pokoje do rehabilitacji, pokoje do wyciszenia, pielęgnacyjny, gdzie panie opiekunki mierzą ciśnienie i  uczą naszych podopiecznych codziennego funkcjonowania – uzupełniła  Agnieszka Szlęzak, dyrektor COM. – Pensjonariusze będą tu mieli zapewnione usługi medyczne, a także możliwość rozwijania swoich kompetencji życiowych, co jest kluczowe dla ich samodzielności, ale też i poczucia przynależności do społeczeństwa – zauważyła wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas Hul.

Podczas uroczystego otwarcia placówki wojewoda mówiła też o finansach: – Cieszę się, że z budżetu państwa na ten cel zostało przeznaczone ponad 3 mln zł. Z równie dużą satysfakcją chcę poinformować, że w 2024 r na koszty funkcjonowania tej placówki przeznaczamy ponad 889 tys. zł.

Prezydent zadeklarował, że mając wsparcie finansowe będzie można zrobić takich miejsc i 10 a nawet 20: – Oto mamy taką perełeczkę, którą będziemy chcieli powielać.

COM przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie jest przeznaczone dla pełnoletnich osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym dla 4 osób z możliwością okresowego pobytu całodobowego oraz dla 16 osób z możliwością pobytu dziennego.

Info i fot. UM Rzeszów, oprac. rhr/

Data publikacji: 28.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również