W wodzie każdy jest szczęśliwszy, ponieważ kojarzy nam się ona z beztroską dzieciństwa lub relaksującymi kąpielami. Seniorzy również mogą dobrze się bawić, a przy tym doświadczać korzyści zdrowotnych wykonując ćwiczenia na basenie, które nie tylko wzmacniają stawy i mięśnie, ale również hartują organizm.
Ćwiczenia w wodzie dla seniorów pomagają również skorygować postawę ciała oraz wzmocnić gorset mięśniowy, odpowiadający za jej stabilne i proste utrzymanie. Dolegliwości bólowe towarzyszące osobom starszym podczas zwykłych ćwiczeń w domu, w wodzie znikają dzięki jej właściwościom wyporowym, niwelującym siłę grawitacji.
Proces starzenia się jest nieunikniony, jednak prowadząc aktywny tryb życia można odsunąć jego negatywne objawy. Warto więc zadbać o sprawność fizyczną i zapisać się na zajęcia aqua aerobiku, które są świetną alternatywą dla ćwiczeń gimnastycznych dla seniorów.
Aktywni seniorzy, którzy regularnie uczęszczają na aqua aerobik, już po kilku zajęciach zauważą poprawę. Zdecydowanie zwiększa się ich wytrzymałość, wzrasta sprawność kilku układów: ruchu, oddechowego i krążenia. Oprócz tego, seniorzy łatwiej zrzucają zbędne kilogramy, a co najważniejsze, relaksują się oraz poprawią swoje samopoczucie. Jest to szczególnie ważne, gdy wiele osób zmaga się z nadchodzącą jesienną depresją. Treningi w wodzie nie należą do skomplikowanych i można oczywiście wykonywać je samodzielnie, niemniej jednak ćwiczenia dla seniorów w wodzie w większej grupie, pozwalają na nawiązanie nowych kontaktów i miłe spędzenie czasu. Zajęciom towarzyszy również muzyka, a niekiedy instruktorzy wymyślają specjalne układy ćwiczebne. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie, a także popracować nad koordynacją ruchową i motoryką.
– Od 15 lat seniorzy trenują na basenie w naszym klubie Aquata w Katowicach. Mają do dyspozycji basen o głębokości 150 cm więc nawet osoby niepotrafiące pływać mogą czuć się bezpiecznie, szczególnie że mamy tzw. makarony i pasy wypornościowe, które pomagają utrzymać się na wodzie. Jeśli nawet jakaś pani się zanurzy, to podaję rękę i po kłopocie.- mówi trenerka i właścicielka klubu, Agata Mróz.
Seniorzy trenują dwa razy w tygodniu, po 45 minut i można potem przez 15 minut swobodnie sobie popływać. Pakiet 8 spotkań to koszt 100 zł, więc nawet dla seniora nie jest to zbyt dużo. Po ćwiczeniach można także skorzystać z masażu w jakuzi, suszarek do włosów i dobrze wyposażonych szatni. Niektórzy przychodzą na zajęcia już ponad 10 lat.
– Kiedyś, przez lata, było dofinansowanie z miasta nawet połowy kwoty, a teraz chociaż się chwalą, że tak dbają o seniorów, to dotację cofnęli. Dla emerytów każdy grosz się liczy – stwierdziła jedna z uczestniczek zajęć. Jednak nie rezygnuje z udziału, bo przez lata ćwiczeń jest bardzo zadowolona z ich rezultatów.
Grupy się zmieniają, jedne osoby odchodzą, inne przychodzą. Można zawsze przyjść i spróbować czy pasują nam terminy i ćwiczenia. Przeciwskazaniami są jedynie choroby takie jak niewydolność serca w stanie ostrym, objawiająca się dusznością nawet podczas minimalnego wysiłku. Chcąc podjąć trening, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, który wdroży leczenie stabilizujące chorobę. Schorzenia sercowo-naczyniowe w praktyce nie dyskwalifikują do ćwiczeń w wodzie, ale są też pewne wyjątki
Do innych przeciwwskazań należą stany po przebyciu infekcji wirusowej lub bakteryjnej (grypa, zapalenie płuc, gruźlica, odra lub zapalenie zatok), w których organizm jest osłabiony i nie pracuje w pełni wydajnie. Aktywność w wodzie wykluczają również stany po operacjach i zabiegach, wymagające rekonwalescencji. Seniorzy nie powinni uczęszczać na basen również w sytuacji zakażenia skóry, niezagojonych ran, w czasie występowania gorączki i tuż po przebyciu urazu lub kontuzji.
Ograniczeniem nie jest na pewno wiek: w grupach są osoby w przedziale wiekowym 60 do 90 roku życia i radzą sobie całkiem dobrze.
– Ja nie pilnuję tego jak ktoś ćwiczy- nie chodzi przecież o wyczyn, tylko o zdrowie. To są także spotkania towarzyskie: można pogadać, poplotkować, pożalić się. Kiedy są jakieś święta, to robimy sobie małe uroczystości z poczęstunkiem. To są także przyjaźnie, które trwają nawet wiele lat. – mówi pani Agata.
Dzięki poruszaniu się w środowisku wodnym nasze ciało nie musi znosić prawie żadnych dodatkowych obciążeń poza naturalnym oporem wody. Ciało ludzkie waży w wodzie około 90 proc. mniej niż na powierzchni. Z tego względu trening w basenie polecany jest szczególnie osobom starszym cierpiącym na otyłość. Trening w basenie zwiększa także ruchomość i mobilność naszych stawów, a wiele ruchów czy pozycji jest w wodzie dużo łatwiejsze do wykonania. W wodzie także dużo trudniej o wszelkiego rodzaju przeciążenia, naciągnięcia mięśni, czy kontuzje stawów. Woda to także naturalny opór dla naszego ciała i za pomocą niektórych pozycji można przywrócić mięśnie do sprawności i pobudzić układ nerwowy i oddechowy do większej pracy.
– Aerobik w wodzie to dyscyplina o szerokim spektrum korzyści zdrowotnych, na dodatek bez ograniczeń wiekowych. Ćwiczenia z muzyką, wzbogacone o naukę kontroli oddechu, spędzanie konstruktywnie wolnego czasu w miłym towarzystwie, traktowane są ponadto jako metody relaksacyjne. W trakcie treningu angażuje się nie tylko mięśnie brzucha, pośladków czy grzbietu i kończyn, ale też wewnętrzne stabilizatory kręgosłupa, tzw. mięśnie core oraz kompleks mięśni oddechowych.- twierdzi trenerka.
Regularnie uprawiany aqua aerobik zwiększa elastyczność mięśni, poprawia koordynację ruchową i równowagę, a także korzystnie wpływa na wytrzymałość organizmu, dzięki czemu np. zmniejsza się ryzyko zadyszki przy wchodzeniu po schodach do domu i przede wszystkim poprawia samopoczucie.
Ewa Maj, fot. Aquata, autorka
Data publikacji: 13.08.2022 r.