Czas na zakaz reklamowania suplementów diety przez lekarzy

Czas na zakaz reklamowania suplementów diety przez lekarzy

Często w reklamach o skuteczności danego specyfiku przekonuje nas lekarz lub osoby sugerujące, że mają kwalifikacje medyczne.

Naczelna Rada Lekarska apeluje do resortu zdrowia o odpowiednie zmiany w prawie w tym zakresie. Obecnie zgodnie z prawem farmaceutycznym osoby znane, naukowcy oraz lekarze i farmaceuci nie mogą występować w reklamach leków kierowanych do publicznej wiadomości. Nie mogą w nich też występować osoby, które sugerują, że mają wykształcenie medyczne. NRL chce aby podobne regulacje dotyczyły reklamowania suplementów, wyrobów medycznych oraz żywności.

Reklamowanie takich produktów może prowadzić i często prowadzi do ich nadmiernego, niekontrolowanego stosowania. Zgodnie z prawem farmaceutycznym niedozwolone jest przypisywanie żywności nie będącej produktem leczniczym właściwości produktu leczniczego. Jest to nieetyczna zachowanie, niezgodne z prawem unijnym i wprowadza w błąd konsumenta. Ponadto szkodzi wizerunkowi zawodowemu lekarza, lekarza dentysty czy farmaceuty.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swojego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych.

Lekarze lub farmaceuci biorący udział w reklamach muszą się liczyć z tym, że zostaną skierowane wnioski do sądów lekarskich. Najczęściej postępowania te kończą się upomnieniami i karami pieniężnymi.
sza/
Data publikacji: 08.03.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również