Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV

Aż 1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Tak niepokojących statystyk nie było w Polsce nigdy. Wirus może dotknąć każdego, więc i przebadać się powinien każdy. Żeby o tym przypomnieć, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences zorganizowały happening: na fasadach domów w 5 polskich miastach wyświetlana będzie czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”.

Mieszkańcy Krakowa zobaczą ją w poniedziałek, 21 listopada, krótko przed Światowym Dniem AIDS. Na ulicach miasta pojawiły się też plakaty zachęcające do robienia testów na HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym.

Poza Krakowem kokardka przypomina w tym roku o HIV w Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Warszawie. Nie przypadkiem pojawia się właśnie w największych miastach. HIV to epidemia metropolii. To w nich przede wszystkim mieszkają osoby seropozytywne. Między innymi dlatego powstała międzynarodowa inicjatywa Fast Track Cities polegająca na włączaniu miast w działania na rzecz profilaktyki HIV.

W Polsce, jako pierwsza, dołączyła do tej inicjatywy Warszawa, której prezydent podpisał deklarację członkowską na początku 2022 roku. Otworzyło to drogę innym polskim miastom, które już wkrótce także mogą stać się Miastami Szybkiej Ścieżki.

– Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej “Res Humanae” oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21 a 28 listopada, lecz przez cały rok – powiedział Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”.

– Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić – powiedział Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. – Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony.

– HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją „Res Humanae” wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Info: krakow.pl, fot. materiały prasowe

Data publikacji: 17.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również