Częstochowa wprowadziła standardy realizacji inwestycji z myślą o niepełnosprawnych
- 12.09.2019
Projekt standardów, opracowany z inicjatywy m.in. społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, przygotował Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Dokument określa, w jaki sposób projektować przestrzeń, by maksymalnie zwiększyć jej użyteczność dla wszystkich – także tych, którzy ze względu na różne ograniczenia mają trudności ze swobodnym poruszaniem się.
Chodzi nie tylko o osoby niepełnosprawne – na wózkach, niewidome, słabowidzące czy niedosłyszące, ale także o seniorów, kobiety w ciąży, osoby o bardzo niskim lub bardzo wysokim wzroście, ludzi z nadwagą, z urazami kończyn, a nawet tych, którzy przemieszczają się np. z dużym bagażem.
11 września prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisał zarządzenie wprowadzające w życie nowe wytyczne.
– Od teraz wszystkie projektowane miejskie inwestycje będą musiały uwzględniać wytyczne, dzięki którym Częstochowa – krok po kroku – chce stawać się miastem znacznie bardziej przyjaznym osobom z rozmaitymi ograniczeniami – mówił prezydent, wskazując, że osoby z niepełnosprawnościami doświadczają dyskomfortu w publicznej przestrzeni znacznie częściej niż osoby sprawne fizycznie.
Działania służące przystosowaniu miejskiej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych są częścią samorządowego programu „Kierunek przyjazna Częstochowa”, w którego ramach przygotowano zarządzenie prezydenta miasta. Załącznikiem do niego są opracowane w zarządzie dróg „Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych”. Obejmują one 12 obszarów, gdzie można napotkać ograniczenia – od pokryw studzienek kanalizacyjnych przez poręcze przy schodach po parkingi, przejścia dla pieszych, przystanki tramwajowe i autobusowe czy organizację przestrzeni komunikacyjnej.
Standardy będą obowiązywać w działaniach wszystkich komórek organizacyjnych urzędu miasta, miejskich jednostek oraz instytucji i podmiotów działających na ich zlecenie. Wypełnienie wytycznych będzie obowiązkowe podczas projektowania i realizacji inwestycji w przestrzeni publicznej.
Samorządowcy podkreślają, że dzięki nowemu prawu przestrzeń Częstochowy będzie dopasowywała się do specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sposób przemyślany, metodyczny i systemowy. Tego rodzaju ujednolicone standardy w polskich miastach są ciągle nowością – oceniają przedstawiciele urzędu miasta. Ich zdaniem przyjęcie standardów otwiera nowy rozdział w historii projektowania przestrzeni w Częstochowie.
Przykładem sprzyjających niepełnosprawnym rozwiązań są pasy dotykowe dla osób niedowidzących lub niewidomych wzdłuż przystanków komunikacji miejskiej – autobusowych i tramwajowych. Dotąd nie ma ustawowego obowiązku stosowania takich rozwiązań – w Częstochowie mają być one projektowane i stosowane, w ramach obowiązujących od środy standardów.
Nad wprowadzaniem wytycznych w życie ma czuwać Miejski Zarząd Dróg i Transportu, a monitorowaniem ich poprawnej realizacji zajmie się działający w mieście społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami.
W ubiegłym roku Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” przeprowadziło w Częstochowie monitoring dostępności usług samorządowych dla osób z niepełnosprawnościami w 24 obszarach. Badanie potwierdziło, że miasto stosuje wiele dobrych praktyk służących poprawie jakości życia niepełnosprawnych. Do podobnych działań samorząd zachęca działające w mieście podmioty. Firmy, sklepy i lokale działające zgodnie z tymi zasadami otrzymują certyfikaty „Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością”.(PAP)
Marek Błoński, fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 pl)
Data publikacji: 12.09.2019 r.