Czujesz zapachy, których nie ma?

To może być znak ostrzegawczy. Chorzy z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem czy cukrzycą są bardziej narażeni na zaburzenia węchowe – dowodzą amerykańscy naukowcy. Pacjenci mogą skarżyć się na odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, których w rzeczywistości nie ma. Większe prawdopodobieństwo takiego zjawiska występuje też po udarze.

Amerykańscy naukowcy przebadali blisko 7,5 tysiąca osób po 40. roku życia. Wyniki badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Laryngoscope” wskazują, że wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie krwi czy cukrzyca są związane z zaburzeniami węchu.

Osoby ze zdiagnozowanym, ale pozostającym pod kontrolą nadciśnieniem i wysokim cholesterolem częściej niż osoby zdrowe skarżyły się na przykre zapachy, których w rzeczywistości nie było.

Takie zjawisko częściej dotyczyło także chorych na cukrzycę. „Zaobserwowaliśmy trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wśród osób w wieku 60 lat i starszych z cukrzycą, ale tylko tych stosujących zarówno insulinę, jak i leki doustne” – czytamy w analizie.

Badanie wykazało, że w przypadku udaru prawdopodobieństwo fantomowych zapachów było o 76 proc. wyższe. Z kolei zastoinowa niewydolność serca i dusznica bolesna były związane z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem takiego zjawiska u dorosłych odpowiednio w wieku 40-59 lat oraz 60 lat i starszych.

Przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ale może być związana z zaburzeniami funkcjonowania mózgu.

Podobne amerykańskie badania, opublikowane wcześniej w JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery, wykazały, że zjawisko fantomowych zapachów jest związane z wiekiem. 4,9 proc. badanych powyżej 60. roku życia odczuwało przykre zapachy, których nie było. Częściej dotyczyło to kobiet, a także osób po urazach głowy i tych z ogólnym złym stanem zdrowia.

em/, fot. pexels.com

Data publikacji: 31.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również