Czy będzie antidotum zapobiegające niebezpiecznej hipoglikemii?
- 15.07.2025

Przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi pacjentów z cukrzycą (hipoglikemią) może ratować implant, tj. zbiorniczek z glukagonem, który wszczepiony pod skórę może w nagłych wypadkach pomóc podnieść niebezpieczne obniżony poziom cukru. Jego prototyp opracowali inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT, USA).
Dotyczy to osób z cukrzycą typu 1, które nie wytwarzają własnej insuliny i muszą codziennie przyjmować ją w postaci zastrzyków lub przy pomocy pompy insulinowej. Zbyt niski poziom cukru we krwi jest dla nich stałym zagrożeniem. Może go spowodować zbyt intensywny wysiłek, przedawkowanie insuliny, opóźnienie lub opuszczenie posiłku, wypicie alkoholu i wiele innych przyczyn. Hipoglikemia może prowadzić do splątania i drgawek, gdy poziom glukozy we krwi staje się ekstremalnie niski, powstaje sytuacja zagrażająca życiu.
Standardowym działaniem jest wówczas natychmiastowe zjedzenie lub wypicie czegoś bardzo słodkiego. Jednak właściwe leczenie polega na wstrzyknięciu glukagonu, hormonu, który pobudza wątrobę do uwalniania glukozy do krwiobiegu i w ten sposób podnosi poziom cukru we krwi.
Niestety, często pacjenci – w tym dzieci – nie zdają sobie sprawy, że poziom cukru we krwi niebezpiecznie spadł im, np. podczas snu. Dlatego, by pomóc w takich kryzysowych sytuacjach inżynierowie z amerykańskiego instytutu opracowali implant – zbiorniczek z glukagonem, który umieszczony pod skórą może uwalniać ten hormon, gdy poziom cukru we krwi niebezpiecznie się obniży.
Glukagon ulega szybkiemu rozkładowi, dlatego stworzono sproszkowaną wersję leku, która pozostaje stabilna znacznie dłużej i pozostaje w zbiorniczku aż do momentu uwolnienia. Implant zawiera również antenę dostrojoną do określonej częstotliwości fal radiowych, co pozwala na zdalne uruchomienie przez urządzenie monitorujące poziom cukru we krwi. Każdy implant może pomieścić jedną lub cztery dawki glukagonu
Uczeni wskazali, że trzeba również zbadać i ustalić, jak często byłaby konieczna wymiana urządzenia. Zwrócili uwagę, że podobny implant może również być używany do podawania dawek adrenaliny, leku stosowanego w leczeniu zawałów serca, który może również zapobiegać ciężkim reakcjom alergicznym, w tym wstrząsowi anafilaktycznemu.
Według zespołu badawczego testy nowego implantu w badaniach klinicznych mogłyby się rozpocząć w ciągu najbliższych trzech lat.
IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 15.07.2025 r.
