Czy będzie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty?

Czy będzie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty?

Dla bezpieczeństwa pacjentów konieczne jest wprowadzenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty – apeluje prof. Śliwiński z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

W wyniku spotkań i konsultacji z przedstawicielami środowiska udało się wiosną 2013 r. opracować projekt ustawy o zawodzie fizjoteraputy, który został zaakceptowany przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii.

Projekt zakłada m.in., że tytułem fizjoterapuety będzie mogła posługiwać się osoba z ukończonymi co najmniej studiami licencjackimi, wprowadza różne stopnie specjalizacji oraz państwowy egzamin, zakłada też powołanie samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Dużym problemem wg dr Małgorzaty Domagalskiej-Szopy, kierownika Zakładu Rehabilitacji Leczniczej Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest nieuregulowany system kształcenia fizjoterapeutów w Polsce.

Poza jakąkolwiek kontrolą powstają szkoły kształcące w tym kierunku. Obecnie jest ponad 100 akredytowanych szkół wyższych uprawnionych do prowadzenia edukacji na kierunku fizjoterapia, tym samym zbyt dużo studentów rozpoczyna studia i w przyszłości mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Ponadto wiele szkół – jak zauważa dr Domagalska-Szopa – nie posiada odpowiedniej bazy, w której studenci mogliby zdobywać wiedzę praktyczną, a w systemie studiów niestacjonarnych przeprowadzenie praktyk zawodowych jest prawie niemożliwe. Jej zdaniem gwarancję odpowiedniego poziomu edukacji daje kształcenie przez akademie i uniwersytety medyczne dysponujące odpowiednim zapleczem klinicznym.

Prace nad złożonym projektem przedłużają się i istnieje obawa, że – podobnie jak to miało miejsce w przeszłości – nie zostanie on rozpatrzony w tej kadencji Sejmu.

A sprawa jest naprawdę ważna, gdyż brak odpowiednich regulacji sprzyja oszustwom i nadużyciom. Zdarzają się skrajne przypadki gdy osoby po kursie terapii manualnej starają się o prowadzenie własnej działalności w tym zakresie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Dokumenty potwierdzające wykształcenie i odpowiednie kwalifikacje są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Oprac. Jotka

Data publikacji: 16.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również