Czy grozi nam epidemia ślepoty?

Czy grozi nam epidemia ślepoty?

Oczy są niezwykle ważnym narządem ludzkiego ciała, dzięki nim odbieramy najwięcej informacji o otaczającym nas świecie. Jednak nie zawsze potrafimy o nie odpowiednio zadbać, a wręcz narażamy je na przemęczenie.

Normalnie mrugamy co 1-2 sekundy pobudzając wydzielanie łez, nawilżając rogówke i spojówki, jednocześnie tworząc ochronę przed bakteriami; podczas oglądania filmów lub pracy przy komputerze robimy to znacznie rzadziej.  Oprócz odczuwanego dyskomfortu oczy są narażone na znacznie poważniejsze schorzenia, jednym z nich jest jaskra (glaucoma).

To często występująca wada wzroku, która dotyczy około 67 milionów ludzi na całym świecie. Natomiast w samej Polsce choruje około 800 tys., z których leczy się jedynie 150 tys. Wyróżnia się ponad 30 typów jaskry. Najczęściej występująca to tzw. jaskra z otwartym kątem przesączenia, która rozwija się bezobjawowo 15-20 lat. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiany w nerwie wzrokowym są już zaawansowane. Najpierw dochodzi do stopniowego zmniejszania się pola widzenia, bagatelizowanie tych objawów doprowadza do zaniku nerwu, wówczas chorzy nieodwracalnie tracą wzrok.

Najbardziej charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o niebezpiecznych procesach zachodzących w oku to poranne migreny, intensywny ból gałki ocznej, częste bóle głowy, zmiana ostrości widzenia, pogorszenie pola widzenia, koła tęczowe wokół źródła światła, przewlekłe zapalenie spojówek nie poddające się leczeniu.

Po 35. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia jaskry, u osób, których matka ma jaskrę aż do 60 proc. W grupie ryzyka znajdują się też osoby krótkowidzące. Chorobę może wywołać także zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie, czy długotrwały stres.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry konieczne są regularne wizyty u okulisty. Podstawowymi badaniami w diagnozie tej choroby są:

– tonometia – badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,

– tonografia – określenie jakości odpływu cieczy z gałki ocznej,

– gonioskopia – badanie kąta przesączania i ocena miejsca odpływu cieczy wodnistej,

– perymetria – badanie pola widzenia,

– badanie tarczy nerwu wzrokowego,

– pachymetria – określenie grubości rogówki,

– oftalmoskopia – badanie dna oka.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje obecnie około 7 milionów osób, które utraciły wzrok z powodu tego schorzenia. Jest to więc choroba cywilizacyjna.

Aby uświadamiać czym jest jaskra, jakie niesie zagrożenia i jak jej przeciwdziałać organizowany jest Międzynarodowy Tydzień Jaskry, w tym roku był obchodzony od 10 do 16 marca.

SzymSza

15.03.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również