DeepMind spojrzy ludziom głęboko w oczy

DeepMind spojrzy ludziom głęboko w oczy

Sztuczna inteligencja opracowana przez należącą do Google firmę DeepMind przeanalizuje milion obrazów ludzkich siatkówek w poszukiwaniu objawów choroby – informuje BBC News.

Pacjentom szpitali okulistycznych często wykonuje się zdjęcia siatkówki, na których doświadczony lekarz może rozpoznać nie tylko choroby oczu, ale i patologie dotyczące całego organizmu. Jednak liczba pacjentów każdego specjalisty, a co za tym idzie – jego doświadczenie – są ograniczone.

Milion anonimowych skanów dna oka (zgromadzonych przez szpital Moorfields Eye Hospital w Londynie) zostanie wykorzystanych do treningu systemu sztucznej inteligencji nazwanej DeepMind. Algorytmy uczenia maszynowego będą poszukiwać objawów chorób takich, jak zwyrodnienie plamki żółtej czy grożących wystąpieniem ślepoty zmian naczyniowych typowych dla cukrzycy.

Według informacji podawanych przez Google dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu można by zapobiec 98 proc. przypadków ślepoty związanej z retinopatią cukrzycową.

Wcześniej firma DeepMind była krytykowana za zawarcie porozumienia, na mocy którego korzysta z danych dotyczących pacjentów trzech londyńskich szpitali (Royal Free, Barnet oraz Chase Farm). Sprawę ujawnił w maju New Scientist. Jak wyjaśniło Google, chodziło o analizę danych dotyczących nerek w celu opracowania aplikacji dla personelu medycznego o nazwie „Streams”. Miałaby ona zwracać uwagę lekarzy na pacjentów zagrożonych ostrą niewydolnością nerek.

W przypadku najnowszego przedsięwzięcia podjętego wspólnie z Moorfields, Google zapewniło sobie wsparcie Royal National Institute of Blind People (RNIB) oraz organizacji zrzeszających pacjentów, np. Macular Society. Pacjenci, którzy nie zgadzają się na wykorzystanie swoich danych – nawet anonimowo – mogą je zastrzec, wysyłając maila.

W tym roku o DeepMind zrobiło się głośno, gdy opracowany przez firmę program AlphaGo pokonał mistrza świata w Go. Ze względu na liczbę możliwych kombinacji Go jest dla sztucznej inteligencji grą wielokrotnie trudniejszą niż szachy. (PAP)

pmw/ zan/

Data publikacji: 06.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również