Delfiny pomagają podopiecznym Fundacji Rosa
Delfinoterapia jest nowoczesną formą rehabilitacji, której dobroczynne działanie na małych pacjentów wynika z bezpośredniego kontaktu z delfinami. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w terapii następujących schorzeń: zaburzeń funkcjonowania centralnego systemu nerwowego, porażenia mózgowego, autyzmu, zespołu Downa, zaburzeń mowy i słuchu. Jak pokazują badania naukowe i doświadczenia terapeutyczne, delfinoterapia jest szczególnie skuteczna w leczeniu neuroz, zespołów stresu pourazowego, traum psychicznych, a także dysleksji.
– To właśnie wysoka skuteczność terapii z udziałem delfinów przekonała nas do współfinansowania wyjazdów polskich dzieci na turnusy rehabilitacyjne nad Morze Śródziemne – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Rozmowy ze specjalistami z Fundacji Dobra Wioska, która ma ogromne doświadczenie w terapii z morskimi ssakami i opracowała autorski program terapeutyczny, przekonały nas do otwarcia nowego programu dla małych pacjentów. Relacja rodziców pierwszego dziecka-uczestnika naszego projektu z wyjazdu do Turcji pokazały, że przeznaczenie środków na współfinansowanie terapii z delfinami ma głęboki sens. Tego typu zabiegi są po prostu skuteczne.
Pierwszy z małych pacjentów, Miłosz Tresenberg, wyjechał wraz z rodzicami do tureckiego kurortu Sealanyi na dwutygodniowy turnus leczniczy na przełomie kwietnia i maja br. Była to w życiu chłopca już druga delfinoterapia i pierwsza współfinansowana przez Fundację Rosa.
Autorska terapia, opracowana przez Oksanę Dąbrowską, prezesa Fundacji Dobra Wioska, trenerkę i psychoterapeutkę z licencją Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, opiera się na sesjach terapeutycznych z delfinami oraz terapii dziecka z udziałem rodziny (terapia rodzinna oraz arteterapia). Najważniejszym elementem zajęć jest kontakt małego pacjenta z delfinem w trakcie dziesięciu sesji przy udziale specjalnie wyszkolonego terapeuty. Terapia rodzinna uzupełnia sesje ze zwierzętami. Ich celem jest poprawa komunikacji i ogólnych relacji pomiędzy członkami rodziny. Arteterapia natomiast pomaga małym pacjentom wyrazić zablokowane emocje oraz poprawić komunikację i relacje z otoczeniem.
Notka o Fundacji Rosa
Fundacja została założona w 2004 roku i od początku istnienia posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej działalność opiera się o założenia „opiekuńczego społeczeństwa”, które ma za zadanie uzupełniać działania państwa m. in. w zakresie pomocy osobom potrzebującym. Nasze priorytety to poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w szpitalach, do czego dążymy, realizując akcje Twoja Szkoła i Pokój Uśmiechu. Dzięki Państwa inicjatywie, a za naszym pośrednictwem, do tej pory wspartych zostało ponad 1500 szkół, a ich liczba ciągle rośnie. W 2010 roku otwarto trzy kompletnie wyposażone Pokoje Uśmiechu na oddziałach dziecięcych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Dziecięcych im. Korczaka oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Fundacja planuje kolejne otwarcia przyjaznych pomieszczeń dla najmłodszych pacjentów. Rosa dba także o rozwój sportowy uzdolnionej młodzieży, fundując stypendia sportowe. Realizuje również okolicznościowe programy pomocy dzieciom z okazji świąt wielkanocnych, Bożego Narodzenia czy Dnia Dziecka.