Dieta bogata w wapń i potas pomocna w zapobieganiu nawrotom kamicy

Naukowcy z Mayo Clinic w latach 2009-2019 przeprowadzili badania dotyczące wpływu zmiany w diecie na powstawanie nawrotów kamicy nerkowej.

Jak wykazała analiza danych, niższe spożycie wapnia i potasu w diecie, a także mniejsze spożycie płynów poniżej 3400 mililitrów dziennie (około dziewięciu szklanek), kofeiny i fitynianów, które sa obecne głównie w roślinach strączkowych, nasionach zbóż, pestkach i orzechach, są związane z większym prawdopodobieństwem wystąpienia pierwszego epizodu objawowej kamicy nerkowej, a także może przyczynić się do nawrotu choroby.

Naukowcy wykazali, że niski poziom wapnia i potasu w diecie ma wpływ na powstawanie kamicy nerkowej.

Z badania wynika, że diety z dziennym spożyciem rzędu 1200 miligramów wapnia mogą pomóc w zapobieganiu pierwszemu epizodowi kamicy nerkowej, jak i nawrotom.

Chociaż nie określono dziennego poziomu spożycia potasu. pacjenci powinni dodawać do swojej diety więcej owoców i warzyw o wysokiej zawartości wapnia i potasu na przykład banany, pomarańcze, grejpfruty, melony i morele, pomidory, ziemniaki, groszek, ogórki i cukinia, a także grzyby.

Te odkrycia dietetyczne mogą mieć szczególne znaczenie, ponieważ zalecenia dotyczące zapobiegania kamieniom nerkowym opierały się głównie na czynnikach żywieniowych, związanych z powstawaniem kamieni po raz pierwszy, a nie nawracającymi. Pacjenci prawdopodobnie nie zmodyfikują diety, aby zapobiec występowaniu kamieni nerkowych, ale są bardziej skłonni to zrobić, jeśli może to pomóc w zapobieganiu nawrotom kamicy nerkowej.

Choroba ta to nie tylko rozdzierający ból spowodowany przez uciskający drogi moczowe kamień i wzrost ciśnienia zalegającego moczu, ale ma także związek z przewlekłą chorobą nerek, osteoporozą i chorobami układu krążenia. Osoba, w której nerce raz pojawił się kamień moczowy, ma 30 proc. szans na powstanie kolejnego kamienia w ciągu pięciu lat.

Oprac. kat/, fot.freeimages.com

Data publikacji: 04.08.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również