Dom Oczami Brata – nowy obiekt dla OzN w Częstochowie
- 22.05.2023
19 maja br. w Częstochowie uroczyście otwarto Dom Oczami Brata. Wyrósł on na działce w rejonie Błeszna i jest spełnieniem marzeń fundacji o tej nazwie i jej fundatora. Dom będzie czynny przez całą dobę. Do końca roku wsparcie otrzyma tu 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Będą się w nim odbywały zajęcia dzienne, będą działały mieszkania całodobowe, swoją siedzibę znajdą tu również dwa teatry.
W formie darowizny działkę przekazał Paweł Bilski – fundator i prezes Fundacji Oczami Brata, a także inicjator tego przedsięwzięcia. Swoją siedzibę będą miały tu teatry: Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie.
Dom Oczami Brata złożony jest z dwóch budynków, składających się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową. W pierwszej znajduje się 12 pokoi (osiem 1-osobowych i cztery 2-osobowe) z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, a także pokój asystenta.
W drugiej części mieści się sala widowiskowa o powierzchni 170 m kw., garderoba dla artystów oraz biuro organizacji. Patronem domu, jak i samej organizacji Bilski uczynił swojego zmarłego w 2013 r. brata Karola, który miał zespół Downa.
– Od małego, słyszałem w rodzinnym domu, o planie budowy czegoś wyjątkowego. O planie budowy domu dla osób z niepełnosprawnością. O planie wydawałoby się nierealnym, ale przez to coraz bardziej pociągającym i ambitnym. Jak zmarł mój brat na początku myślałem, że zamyka się pewien rozdział w historii naszej rodziny – powiedział witając gości Paweł Bilski. –Jednak Jego śmierć spowodowała narodziny piękna, szacunku do drugiego człowieka, bezinteresowności i miłości. Miłości skupionej na drugim człowieku. Patrzeniu na niego właśnie oczami Karola, brata, oczami osób, które tej pomocy potrzebują.
Potem ze sceny padło wiele gratulacji. Słowa uznania przekazał również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: – Ponad 10 lat temu wydarzenie tragiczne dla najbliższych stało się impulsem, iskrą do działania. Do działania Pawła Bilskiego i osób wokół niego. W Pawle – wówczas młodym człowieku – obudziła się energia, którą zaczął przekazywać wszystkim wkoło. Dzisiaj mamy Fundację Oczami Brata, mamy wiele inicjatyw, które powstały wokół niej. Znamy tę działalność z bardzo wielu dziedzin, jak prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, mieszkań treningowych, asystentury społecznej, klubokawiarni i kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, teatrów, a od dziś również Domu Oczami Brata /…/.Trzymam kciuki, żeby ta inwestycja była kolejnym etapem rozwoju dla tych osób, które chcą po prostu pomagać innym – mówił.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił też, że miasto także zaangażowało się w to niezwykle przedsięwzięcie. – Cieszę się również, że miasto dołożyło do tego dzieła swoją malutką cegiełkę. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazje współpracować jeszcze przy innych projektach, a wszystko po to, żeby osoby, które tego potrzebują, mogły czuć się w Częstochowie zaopiekowanie – zaznaczył.
Podczas uroczystości w części artystycznej na scenie pojawili się podopieczni fundacji. Dawkę muzycznych emocji zapewnił też zespół, na którego czele stanęła aktorka i wokalistka Marta Honzatko.
24 maja odbędzie się Pierwszy Dzień Otwarty Domu Oczami Brata. Podczas którego na nowej scenie zostanie zaprezentowany spektakl „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego, opowiadający historię Karola Bilskiego i Fundacji Oczami Brata.
Dom Oczami Brata zbudowano na działce 2 tys. m kw., powierzchnia zabudowy to 1 tys. m kw.
Info: czestochowa.pl, oprc. IKa, fot. Łukasz Kolewiński / UM Częstochowy
Data publikacji: 22.05.2023 r.