Domy Ronalda McDonalda – przekaż swoje 1,5% i podaruj bliskość tym, którzy tego najbardziej potrzebują

W obliczu ciężkiej choroby dziecka życie całej rodziny zmienia się nie do poznania. Diagnoza, leczenie, niepewność jutra – to codzienność, z którą muszą się zmierzyć. W tym czasie najważniejsza staje się bliskość, która pomaga przetrwać trudne chwile. I właśnie tu z pomocą pojawiają się Domy Ronalda McDonalda, które nie tylko zapewniają dach nad głową, ale przede wszystkim tworzą przestrzeń do bycia razem. Jak wiele znaczą te Domy, najlepiej pokazują historie rodzin, które z nich korzystały. Każdy może wesprzeć misję Fundacji przekazując 1,5% przy wypełnianiu PIT-u.

Ciepło w trudnych chwilach 
Kiedy Magda i Mirek dowiedzieli się o diagnozie swojej córeczki Marysi, ich życie zostało wywrócone do góry nogami.

– Struniak to przypadek jeden na milion – mówi Magda.

Już następnego dnia trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w Prokocimiu. Wiedzieli, że leczenie będzie długie i skomplikowane. Jednocześnie stawali przed pytaniami: jak się zorganizować? Gdzie zamieszkać? Jak być blisko dziecka, gdy ma się pod opieką także 6-miesięcznego synka?

Pierwszą odpowiedzią na te pytania był Dom Ronalda McDonalda w Krakowie, który pomaga przy USD od 2015 roku.

– Nie mogliśmy uwierzyć, że istnieje takie miejsce – w pełni wyposażona kuchnia, wygodne łóżko, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu mogliśmy być razem jako rodzina, a to w takich chwilach jest bezcenne – wspomina mama Marysi.

Takich historii jest więcej. Dla Izabeli, mamy 11-letniej Łucji, Dom Ronalda McDonalda w Warszawie był ratunkiem, gdy córka została zakwalifikowana do przeszczepu serca. Izabela przez ponad dwa miesiące mieszkała zaledwie kilka kroków od szpitala, w którym przebywała jej córka.

– Miałam miejsce, gdzie mogłam się wypłakać, napić gorącej kawy i porozmawiać z innymi rodzicami. Te rozmowy, często przy kuchennym stole, dawały mi siłę, której tak bardzo potrzebowałam. – opowiada Izabela.

Dom to znacznie więcej niż cztery ściany 
Misją Fundacji Ronalda McDonalda jest „Aby rodzina mogła być razem”. Dlatego też każdy Dom zaprojektowany jest tak, by rodziny mogły poczuć się jak w domu – z prywatnym pokojem i prywatną przestrzenią, w pełni wyposażoną kuchnią, pralnią, miejscem do odpoczynku i ogromnym wsparciem wolontariuszy, zespołu oraz innych mieszkańców.

Dla Klaudii i Daniela, którzy już ponad miesiąc przebywają ze swoim synkiem Leosiem, daleko, bo niemal 500 km od domu, Dom Ronalda McDonalda stał się bezpieczną przystanią. Leoś urodził się w 31. tygodniu ciąży z poważną wadą wrodzoną. Już w czwartej dobie życia przeszedł operację ratującą życie.

– Codzienne wizyty w szpitalu są trudne i wyczerpujące. Gdy wracamy do Domu, możemy odetchnąć, zjeść coś ciepłego, napić się aromatycznej kawy i po prostu pobyć razem. To wsparcie, które tu otrzymujemy, jest nie do opisania. – mówią rodzice.

Domy Ronalda McDonalda mogą różnić się ilością pokoi, ale wszystkie mają jeden cel – tworzyć miejsce, które daje rodzinom namiastkę normalności w najtrudniejszym dla nich czasie.

– Domy te łączą w sobie ciepło, troskę i wsparcie. Nawet najmniejsze gesty, jak możliwość zrobienia prania czy wspólne gotowanie w kuchni, mają ogromne znaczenie. – dodaje Izabela.

Bliskość, która daje siłę 
W czasie, gdy Marysia przechodziła intensywne leczenie w Niemczech, jej rodzina mogła liczyć na kolejne Domy Ronalda McDonalda – w Tübingen i Essen (dwa Domy z prawie 400, prowadzonych przez Ronald McDonald House Charities, przy 90% największych ośrodków pediatrycznych na świecie).

– Nie wyobrażamy sobie, jak wyglądałaby ta podróż, gdyby nie te miejsca. Każdy Dom był inny, ale wszędzie czuliśmy się jak u siebie. – wspomina Magda.

Izabela podkreśla, jak ważna była dla niej bliskość.

– Nie wyobrażam sobie, co by się stało, gdybyśmy musieli wynajmować mieszkanie gdzieś daleko od szpitala albo, co gorsza, jeździć codziennie 360 km do córki. Dom Ronalda McDonalda pozwolił mi być przy Łucji wtedy, kiedy mnie najbardziej potrzebowała.

Dla Klaudii i Daniela Dom stał się miejscem, w którym mogli znaleźć spokój.

– Po całym dniu w szpitalu wracamy do przestrzeni, która jest przyjazna i pełna empatycznych ludzi. To tutaj możemy zebrać siły dla Leosia.

Czym są Domy Ronalda McDonalda? 
Domy Ronalda McDonalda to miejsca, dzięki którym rodzice najdłużej hospitalizowanych małych pacjentów mogą być razem ze swoimi dziećmi. Zbudowane w bezpośrednim sąsiedztwie największych szpitali pediatrycznych zapewniają komfort rodzicom podróżującym po zdrowie dzieci z odległych zakątków naszego kraju.

Dzięki wsparciu darczyńców, Fundacja Ronalda McDonalda tworzy przestrzeń, gdzie rodzice i opiekunowie nie muszą martwić się o sen, ciepły posiłek czy moment oddechu w trudnych chwilach. Domy pomagają bezpłatnie przez cały okres hospitalizacji dziecka.

Każda darowizna i przekazane 1,5% podatku wspierają misję Fundacji „Aby rodzina mogła być razem”.

W 2024 roku rozpoczęliśmy budowę Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Trzeci Dom – tak jak pierwsze dwa Domy Ronalda McDonalda w Krakowie (przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym) i Warszawie (przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM) – będzie pomagać całym rodzinom pacjentów, między innymi z oddziałów onkologicznych, hematologicznych czy neonatologicznych.

Z prywatnych przestrzeni: 20 pokoi z łazienkami, wspólnej kuchni, pralni, bawialni, ogrodu i biblioteki będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice, rodzeństwo, a także bliscy członkowie rodziny wspierający opiekunów.

Dotychczas Domy zapewniły ponad 71 tysięcy noclegów, prawie 1,5 tysiącom rodzin, a najdłuższy pobyt trwał aż 575 dni.

Jak przekazać 1,5% podatku? 
Każdy może pomóc rodzinom być razem i blisko małego pacjenta w najtrudniejszych chwilach. 1,5% podatku ma prawdziwą moc pomagania. Rodzina, która przechodzi przez chorobę razem, wychodzi z tego doświadczenia silniejsza. Podaruj im bliskość.

Przy wypełnianiu PIT-u wpisz numer KRS: 0000 105450. Możesz też skorzystać z prostego narzędzia do rozliczania podatku online na stronie Fundacji: frm.org.pl/1-5procent.

Dziękujemy za wsparcie! 

O Fundacji Ronalda McDonalda:

„Aby rodzina mogła być razem”– to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, która jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 62 krajach. Ronald McDonald House Charities (RMHC) ma już 50 lat. Została założona w 1974 r. w Filadelfii.

Poznaj programy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce
Domy Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Domy Ronalda McDonalda – Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda Więcej informacji na stronie: Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda – Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Program „Łóżka dla Rodziców” Więcej informacji na stronie: Łóżka dla rodziców – Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)
Program „NIE nowotworom u dzieci” Więcej informacji na stronie: NIE nowotworom u dzieci – Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl). Sprawdź kalendarz badańi dowiedz się jak możesz z nich skorzystać NIE nowotworom u dzieci – Fundacja Ronalda McDonalda (frm.org.pl)

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

Data publikacji: 12.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również