Dostępność Podaj Dalej

Jak zorganizować przestrzeń w ciasnej kuchni, żeby osoba na wózku mogła bezpiecznie gotować? Jakie rozwiązania zastosować w łazience, przedpokoju czy sypialni, aby osoba na wózku mogła poruszać się tutaj swobodnie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w wideo poradniku, który powstał w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w ramach projektu „Dostępność Podaj Dalej”.

Wideo poradnik składa się z pięciu filmów przedstawiających dostępność przestrzeni mieszkalnej dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu:
1. Przestrzeń wejściowa do mieszkania
2. Łazienka dla osób z niepełnosprawnością ruchową
3. Sypialnia
4. Kuchnia i jadalnia
5. Przestrzeń mieszkalna (tutaj pokazaliśmy rozwiązania, które w większości zostały zrobione samodzielnie. Są też takie, które można kupić, a naszym zdaniem warto było o nich wspomnieć).

Filmy dostępne są na kanale YouTube Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ [https://youtube.com/playlist?list=PLEth01E8XE1UJqjAlh7OMXUhDKoSRy0CY]

– Pomysł na przygotowanie takiego wideo poradnika zrodził się w naszych głowach już jakiś czas temu. To odpowiedź na potrzeby rodzin osób, które uległy wypadkom i nie wiedzą jak urządzić mieszkanie, żeby było w pełni funkcjonalne, kiedy wypadkowicz wróci ze szpitala do domu. – podkreśla Maciej Wiatrowski, koordynator projektu.

Potrzeby zostały zebrane podczas spotkania dużej grupy osób z różnymi niepełnosprawnościami narządu ruchu. Następnie powstały scenariusze filmów, które zostały przetestowane i uzupełnione przez kolejną grupę osób z niepełnosprawnością. W ten sposób powstała pełna lista potrzeb i na jej podstawie powstał materiał wideo.

Dzięki wskazówkom zawartym w filmach osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zobaczą, w jaki sposób mogą urządzić swoje mieszkanie i z jakich konkretnych rozwiązań skorzystać, żeby stało się dla nich dostępne. To również świetny materiał dla projektantów wnętrz, którzy będą realizować projekty dostępnych mieszkań.

* * *
Projekt „Dostępność Podaj Dalej” został przeprowadzony przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj dalej w ramach Projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Generator Dostępności” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Info i fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Data publikacji: 29.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również