Drużyna Fundacji Udaru Mózgu na mecie!

Drużyna Fundacji Udaru Mózgu na mecie!

W tym roku, w ramach akcji edukacyjnej „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!", drużyna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) wzięła udział w dziesięciu imprezach biegowych w Polsce. Fundacja chce w ten sposób zwrócić uwagę na udar mózgu – chorobę, z powodu której, rocznie umiera aż 30 000 Polaków.

Podczas akcji przedstawiciele Fundacji edukowali Polaków na temat udaru mózgu oraz profilaktyki tej choroby. W tegorocznej edycji do drużyny FUM dołączyło 375 biegaczy, a podczas bezpłatnych badań wolontariusze Fundacji przebadali, pod kątem profilaktyki udarowej, aż 1056 osób.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam jej przebieg. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90 proc. ryzyka), wśród których możemy wyróżnić m.in. elementy stylu życia takie jak niewłaściwa dieta, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej.
– W tym roku byliśmy z naszą kampanią aż na 10 imprezach biegowych. Aktywnie działaliśmy na największych zawodach w kraju m.in. na Maratonie Łódzkim, Biegu Europejskim w Gdyni, PZU Maratonie w Szczecinie czy Maratonie w Warszawie. Do biegowej drużyny FUM dołączyło 375 osób, z którymi udało nam się pokonać łącznie prawie 4 000 km! Dzięki zaangażowaniu osób z różnych regionów kraju uzyskaliśmy także znaczne wsparcie finansowe na rzecz Funduszu Pomocy Bezpośredniej dla osób po udarze – mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu. – Poprzez akcję „ZapoBiegam Udarowi Mózgu” nie tylko staramy się edukować Polaków i wyjaśniać, czym jest udar mózgu, ale także zachęcać do regularnej aktywności fizycznej oraz zmiany stylu życia, co w dużej mierze może przyczynić się do obniżenia ryzyka udaru. Cieszymy się, że nasze przedsięwzięcia spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, ale przed nami ciągle jeszcze dużo pracy w obszarze edukacji – dodaje Adam Siger.
Na każdym z biegów, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym można było uzyskać informację na temat udaru mózgu – profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, dystrybuowano bezpłatne materiały edukacyjne oraz przeprowadzano badania profilaktyczne, z których skorzystało łącznie 1056 osób. Dodatkowo, około 3 000 osób, które odwiedziły punkty edukacyjne mogły sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i Europie, aplikacji udarowej „Stop Udarom!”. Aplikacja „STOP UDAROM!” oferuje dwa interaktywne testy umożliwiające sprawdzenie poziomu ryzyka udaru mózgu oraz wiedzy o chorobie – czynnikach ryzyka, objawach i leczeniu. Umożliwia także dostęp do rozbudowanej bazy danych zawierającej informacje o miejscach, w których chorzy i ich rodziny mogą szukać pomocy. Dodatkowo, aplikacja zawiera specjalną zakładkę, która w intuicyjny sposób pozwala zapoznać się z typowymi objawami udaru mózgu. „STOP UDAROM!” działa na smartfonach i tabletach z systemem operacyjnym Android. Aplikację można także bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub Apple App Store.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki udarowej jest rozpoznanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca oraz chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków.
– Niezwykle ważna jest świadomość, że ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Chodzi przede wszystkim o wpływ na czynniki ryzyka, które można modyfikować. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i leczenie chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków. Właściwa kontrola cukrzycy zdecydowanie obniża ryzyko powikłań, w tym zawału serca czy udaru mózgu. Natomiast proste badanie, jakim jest pomiar pulsu wystarczy do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków – choroby, która jest najczęściej występującą arytmią serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Przy migotaniu przedsionków puls staje się chaotyczny i nierówny – mówi dr hab. n. med. Oskar Kowalski, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jednak nie zawsze można w tak prosty sposób potwierdzić występowanie arytmii. W wielu przypadkach osoba, u której występuje podejrzenie arytmii powinna poddać się badaniu przy użyciu bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych, które zapewniają długotrwałą rejestrację rytmu serca. Natomiast u osób, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków, konieczna jest opieka lekarska i stosowanie odpowiednich terapii, zgodnych z aktualnymi wytycznymi towarzystw naukowych – dodaje dr Oskar Kowalski.

Wiedza na temat czynników ryzyka i profilaktyki udaru mózgu oraz rozpoznanie pierwszych objawów tej choroby, mogą uratować życie. W przypadku wystąpienia udaru niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dla osób, które doświadczyły tej choroby niezwykle istotna jest również rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze.
pr
Data publikacji: 12.12.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również