Dzień Chorych na Alzheimera

21 września obchodzony jest od 1994 roku jako Światowy Dzień Chorych na Alzheimera.

Choroba ta powoduje w organizmie człowieka degenerację ośrodkowego układu nerwowego, która objawia się otępieniem o postępującym charakterze, przy jednoczesnym braku współistnienia innych chorób neurologicznych, psychicznych mogących tłumaczyć pojawienie się zaburzeń pamięci. W miarę postępu choroby pojawiają się inne objawy np. zaburzenia mowy, zaburzenia czytania i pisania, myślenia abstrakcyjnego, zaburzenia w rozpoznawaniu osób, zaburzenia nastroju i snu. W miarę postępu choroby mogą dołączać się: sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy i chodu.
Ryzyko zachorowania pojawia się zazwyczaj u osób po 65 roku życia i wzrasta w miarę starzenia się.
Choroba Alzhaimera jest nieuleczalna. Jednak w ostatnich kilku latach wprowadzono nowe leki, które jako pierwsze w historii choroby wykazują skuteczne działanie, zmniejszające nasilenie objawów otępienia.
W zapobieganiu choroby ważna jest właściwa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz wysiłek intelektualny wykonywany przez osoby starsze.
Osoby u których wykryto lub podejrzewa się chorobę Alzhaimera powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie w specjalistycznych klinikach.
J. Jan

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również