Dzięki chirurgii metabolicznej jest szansa na przełom w leczeniu cukrzycy

Dzięki chirurgii metabolicznej jest szansa na przełom w leczeniu cukrzycy

380 milionów osób na świecie, w tym 3 miliony Polaków, cierpi na cukrzycę. W większości przypadków przyczyną choroby jest nadmierna masa ciała i brak aktywności fizycznej.

Do tej pory terapia polegała głównie na modyfikacji stylu życia oraz dożywotnim podawaniu insuliny. Obecnie pojawiła się możliwość chirurgicznego leczenia cukrzycy, czyli chirurgia metaboliczna. Metoda ta uważana jest za jeden z przełomów we współczesnej chirurgii.
Na cukrzycę cierpi obecnie ponad 380 milionów osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce. W 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, czyli odmiana choroby wywołana głównie przez nadmierną masę ciała i brak aktywności fizycznej. Powikłania cukrzycy często prowadzą do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Co druga osoba, która umiera w naszym kraju z powodu cukrzycy, nie ukończyła 60. roku życia.
Do tej pory terapia polegała głównie na modyfikacji stylu życia oraz dożywotnim podawaniu insuliny. Obecnie pojawiła się możliwość chirurgicznego leczenia cukrzycy, czyli chirurgia metaboliczna.
– Po raz pierwszy od wielu lat mamy metodę, która pozwala w wybranych przypadkach cukrzycy, czyli tej skojarzonej z otyłością, uzyskać całkowite wyleczenie poprzez zabieg operacyjny. Pacjenci po takiej operacji w blisko 80 proc. przypadków nie muszą przyjmować insuliny. Są wolni od objawów choroby i wolni od potrzeby przewlekłego leczenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle profesor Maciej Kielar, kierownik Kliniki Chirurgii szpitala Medicover.
Zabieg polega na wycięciu fragmentu jelita, przez co dochodzi do zmiany przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy. Do niedawna technika ta była stosowana wyłącznie w celu leczenia otyłości patologicznej, czyli w chirurgii bariatrycznej. Zauważono jednak, że u pacjentów poddanych operacji dochodzi nie tylko do spadku masy ciała, lecz także całkowitej remisji cukrzycy typu 2.
– Efektem ubocznym takich zabiegów jest normalizacja poziomu cukru we krwi. Operacje chirurgii bariatrycznej i metabolicznej to domena chirurgii laparoskopowej, czyli techniki mało inwazyjnej. Zabiegi wykonywane są we wnętrzu jamy brzusznej, bez jej pełnego otwarcia, dzięki czemu pacjenci w szpitalu spędzają kilka dni – dodaje profesor Maciej Kielar.
Okres hospitalizacji po operacji wynosi od 3 do 4 dób. Zabiegi z zakresu chirurgii metabolicznej są obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem w porównaniu z efektami. Niestety w Polsce niewielu pacjentów ma do nich dostęp, ponieważ wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach.
Info: Newseria
Data publikacji:13.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również