Dzięki przeszczepieniu rogówki roczny chłopiec odzyskuje wzrok

Dzięki przeszczepieniu rogówki obu oczu roczny chłopczyk z Pleszewa odzyskał wzrok. Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.

– Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – poinformował 13 stycznia dr hab. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopczyka.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych obuocznie niewidzących to zabiegi bardzo rzadkie. Rocznie z tego typu patologią rogówki, powodującą obuoczne niewidzenie, rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg – wyjaśnił lekarz.

Chłopczyk urodził się, jako jedno z bliźniąt, z patologią rogówki. Nie widział od urodzenia. Ratunkiem było przeszczepienie rogówki od naturalnego dawcy. Pierwszy zabieg przeprowadzono na początku grudnia zeszłego roku, drugi w 12 stycznia. Przeszczepy przywróciły chłopcu wzrok. Lekarze z katowickiego szpitala jako jedyni w Polsce przeprowadzają takie zabiegi także u dzieci.

– Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie – powiedziała mama operowanego Antosia Edyta Stasiak, cytowana przez katowicki szpital w mediach społecznościowych.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach należy do czołowych w Polsce ośrodków transplantacji rogówki. Placówka słynie m.in. ze skomplikowanych zabiegów okulistycznych.

– Obecnie jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego– przypomniał dyrektor szpitala Adam Trzebinczyk.

Udaną operację skomentował w mediach społecznościowych marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Regionalny samorząd wspiera katowicki ośrodek, m.in. inwestując w specjalistyczny, zaawansowany technologicznie sprzęt dla szpitala.

– Inwestycje w służbie zdrowia to jedno, jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i – dosłownie – dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia – by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory – napisał marszałek. (PAP)

mab/ joz/, fot. profil Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach

Data publikacji: 13.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również