Dźwięk zamiast słów

Małgorzata Wołosz, kierownik WTZ w Owińskach i Hans-Jörg Otto pokazują jak działa urządzenie CRDL

Warsztat Terapii Zajęciowej w Owińskach, prowadzony przez Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu, od kwietnia tego roku posiada jedyne w Polsce urządzenie o nazwie CRDL przekładające dotyk między ludźmi na dźwięk.

Urządzenie to pomógł sprowadzić do Polski wieloletni darczyńca i przyjaciel placówki – Hans-Jörg Otto, działacz społeczny pracujący w branży produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jego zakup wsparli także partnerzy z Holandii oraz Frits Colenbrander.

CRDL to interaktywny instrument opieki zdrowotnej, wspomagający komunikację. Urządzenie, nazywane kolebką lub kołyską, zostało wykonane z wysokiej jakości litego drewna szlachetnego. Jest średniej wielkości, ma owalny kształt. Na środku tego urządzenia znajduje się głośnik, a z boku niewielkie przyciski do włączania i wyłączania oraz do regulacji głośności zabezpieczone przykryciem.

Elektronika jest ukryta w drewnianej obudowie, dzięki czemu technologia produktu pozostaje niewidoczna. Urządzenie posiada kartę pamięci. Wgranych zostało na nią kilka podstawowych dźwięków jak szum morza, hałas miejski (jadący pociąg, stukot końskich kopyt i tym podobne), dźwięk łyżek, czyli dźwięki znane osobom z niepełnosprawnościami z życia codziennego. Urządzenie daje możliwość wgrania na kartę pamięci dodatkowych dźwięków.

Umożliwia użytkownikom równy kontakt, niezależnie od ich zdolności poznawczych. Dwie osoby siadają naprzeciwko siebie, a między nimi położone jest urządzenie. Każdy dotyk – zetknięcie dłoni, muśnięcie policzka lub dotknięcie ucha – to inny, charakterystyczny dźwięk urządzenia. Dzięki wsłuchiwaniu się w dźwięki zmniejsza się dystans między ludźmi.

CRDL jest urządzeniem, które z powodzeniem służy osobom z demencją, autyzmem czy chorobą Alzheimera. W zasadzie wszystkim, z którymi komunikacja werbalna jest bardzo ograniczona lub niemożliwa. Także osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym. Takie właśnie osoby są uczestnikami WTZ w Owińskach. Kolebka ułatwia nazywanie emocji, dzięki czemu terapeuta może dowiedzieć się, kiedy osoba z niepełnosprawnością czuje się źle.

CRDL zostało stworzone przez projektantów – Dennisa Schuivensa i Jacka Chena, którzy podczas przeprowadzanych badań z udziałem ludzi z demencją oraz chorobą Alzheimera zaobserwowali, że osoby te są szczególnie wrażliwe na bodźce dynamiczne i rzeczy zmieniające się (akcja – reakcja). Ludzie starsi często boją się nowoczesnych technologii, a kształt drewnianej kołyski zachęca do dotyku i zwiększa wrażenia zmysłowe. CRDL to swego rodzaju innowacja w rehabilitacji, umożliwiająca swobodny, bezpośredni kontakt – bez barier czy skrępowania.

Tekst i fot. Karolina Kasprzak

Data publikacji: 25.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również