E-rejestracja zwiększy dostępność do świadczeń zdrowotnych

9 maja w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi miała miejsce konferencja poświęcona nowym projektom cyfryzacji systemu ochrony zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o już realizowanych przedsięwzięciach i o planowanych nowych programach medycznych.

W ramach dobrze znanego już pacjentom systemu e-recept wydano ponad miliard recept. Umożliwia on nie tylko wykupienie leków w aptece bez konieczności używania papierowej recepty, ale pomaga w wydłużeniu terminu ich realizacji, co ogranicza konieczność odwiedzania lekarza tylko w celu przedłużania recept. Wydano również 70 mln e-skierowań.

W ostatnim czasie rozwinęły się także usługi teleopieki. Oprócz teleporady, która jak wspomniał minister, w trakcie pandemii może za bardzo zdominowała udzielanie porad, jest wiele innych, realizowanych w ramach programu nazywanego w skrócie DOM. W ramach programu PulsoCare do milionów Polaków wysłano pulsoksymetry pozwalające monitorować natlenienie krwi i wyłapywać moment pogorszenia stanu oddechowego u chorych na COVID-19, by w odpowiednim czasie skierować ich do szpitala. Niedawno resort zdrowia zakończył pilotażowy program e-stetoskop, w ramach którego pacjenci korzystali z urządzeń umożliwiających ich osłuchanie, a następnie przesłanie wyniku tego badania do lekarza.

W najbliższym czasie planuje się w województwach łódzkim i mazowieckim wprowadzenie pilotażowego programu e-rejestracji umożliwiającego rejestrację na wizytę u kardiologa i na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Na etapie wdrożeniowym jest także program e-dokumentacja medyczna, który wprowadzono w lipcu 2021 r.

Już w drugiej połowie tego miesiąca, jak zapowiedział minister, zostanie uruchomiony program z użyciem urządzeń nie tylko osłuchujących płuca i serce, ale także m.in. analizujących zmiany skórne.

W najbliższym czasie, planowany jest także program dotyczący monitorowania urządzeń wszczepianych, m.in. stosowanych u pacjentów z problemami sercowymi. Planowane jest utworzenie centrum monitoringu, które będzie zbierało dane z tych urządzeń.

Ministerstwo zdrowia jest otwarte na wszelkie innowacje, w tym celu stworzono Mapę Innowacji Medycznych w Polsce. Projekt ten ma na celu zbieranie pomysłów na innowacje z różnych jednostek w kraju w celu późniejszego wprowadzania ich na szerszą skalę.

Wyzwania i potrzeby polskiego systemu medycznego ciągle rosną. Społeczeństwo się starzeje, a lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego jest za mało. Dlatego technologia jest sposobem na zaspokojenie zwiększonego popytu na usługi medyczne.

tuk/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również