Efekt remontu? Bajeczny szpital!

15 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami u Dzieci; Fundacja ISKIERKA zorganizowała w tym dniu spotkanie na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie, na którym zakończono remont. To już trzeci remont tego oddziału, jaki przeprowadziła ta organizacja (ostatni w 2015 roku).

Prace malarskie trwały 3 miesiące, od października do grudnia, pomagali wolontariusze z firm Mostostal Zabrze oraz Amazon.

Fundacja DKMS, jako partner strategiczny projektu, przeznaczyła na ten remont 100 tys. zł. Jej prezes, Ewa Magnucka- Bowkiewicz powiedziała na otwarciu:- Wiemy jak ważne jest by proces leczenia odbywał się w przyjaznych warunkach, tym bardziej jest to istotne dla najmłodszych pacjentów i ich opiekunów. Chorzowski oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej wygląda pięknie i bajecznie. Cieszymy się, że naszym wsparciem finansowym mogliśmy sprawić, by te długie tygodnie leczenia były odrobinę mniej obciążające dla dzieci tam leczonych.

Za tę kwotę w korytarzu zamontowano ścianki i drzwi przesuwne, stworzono i wyposażono gabinet psychologa, w łazienkach pomalowano wykładziny specjalistycznymi farbami, zamontowano nowe lustra, w świetlicy dodatkowe szafki, przeprowadzono renowację i malowanie drzwi. Ale dla małych pacjentów chyba najważniejsze jest wymalowanie i dekorowanie w różne zwierzątka korytarza, sal pacjentów, pokoju zabiegowego, gabinetów pielęgniarskich. Patrząc na pieski czy kotki na suficie pokoju zabiegowego łatwiej znieść nieprzyjemny zabieg. A oddział jest cały w w zabawnych zwierzakach – lampartach, żyrafach, szopach. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie miały one zostać namalowane.

Nowy wygląd szpitala, pełen radosnych kolorów ma sprawić, że trudny czas leczenia przebiega w przyjaznym otoczeniu, wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka, osłodzić konieczność opuszczenia domu. Jedna z małych pacjentek oświadczyła, że lubi szopy i mniej się stresuje, kiedy na nie patrzy. A jak zapewnia lekarz chorzowskiego szpitala, Katarzyna Machnik – w takich pomieszczeniach także pracować jest milej.

Autorka projektu, graficzka w Fundacji ISKIERKA, Aleksandra Kaleta-Żmuda ujawniła, skąd pomysł malowania zwierzaków na sufitach. Otóż w szpitalu większą część czasu spędza się w łóżku i patrzy w sufit, dlatego do sal zaproszono zwierzęta, które żyją w koronach drzew albo potrafią do nich sięgnąć – żyrafy, pandy, lemury, małpki. Dzięki otwartości personelu na udział wolontariuszy z firm Mostostal Zabrze i Amazon prace przebiegły sprawnie i szybko.

Najwidoczniej wolontariusze nie byli uciążliwi, bowiem dyrektor ds. lecznictwa, doktor Karmen Czernia-Pokrywka, dziękowała wszystkim wolontariuszom i firmom, którzy sprawili, że ten dziecięcy szpitalny świat został na nowo pokolorowany i zyskał inny wymiar. Dzięki takim przedsięwzięciom najmłodsi pacjenci pobyt w szpitalu będą kojarzyli z uśmiechem i radością.

Przypomniała, że to już kolejny remont w wykonaniu Fundacji ISKIERKA, za który są ogromnie wdzięczni.

Zobacz galerię…

Oprac. Ilona Raczyńska, fot. Fundacja ISKIERKA

Data publikacji: 17.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również