Eksperymentalne rozwiązania w rehabilitacji z Uniwersytetu Śląskiego

Gra rehabilitacyjna

Podczas Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo, które odbywały się w kwietniu w Sosnowcu, zaprezentowano m.in. nowatorskie rozwiązania wspomagające leczenie niektórych schorzeń. Naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali: grę rehabilitacyjną, kamizelkę oscylacyjną czy system wspomagania inhalacji dróg oddechowych.

Gra rehabilitacyjna z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej adresowana jest do pacjentów w każdym wieku, wymagających stałej lub czasowej rehabilitacji narządu ruchu, mających problemy pourazowe, a także schorzenia reumatologiczne i ortopedyczne.

Pacjent koncentrując się na grze odwraca uwagę od dolegliwości bólowych jednocześnie – poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów ciała – rehabilituje się.

Jedną z wielu zalet tego typu systemów rehabilitacyjnych jest możliwość personalizacji terapii ruchowej. Fizjoterapeuta ma możliwość wprowadzania do systemu nie tylko rodzaju wykonywanych ćwiczeń poszczególnych części ciała wymagających rehabilitacji, lecz również liczby powtórzeń, zakresu ruchów i czasu ich trwania. System może monitorować pracę rąk, nóg, tułowia czy całego ciała, aby można było ocenić jakość wykonania ćwiczenia.

Scenariusze tych gier można dowolnie modyfikować, dostosowując je do wieku osoby rehabilitowanej.

Kamizelka oscylacyjna służącą do udrażniania dróg oddechowych przeznaczona jest do fizjoterapii osób zmagających się z chorobami, w wyniku których w drogach oddechowych gromadzi się i zalega wydzielina, np. w astmie oskrzelowej czy mukowiscydozie.

Wbudowane w specjalnie zaprojektowany materiał tekstylny silniki wibracyjne wywołują drgania kamizelki na tyle silne, że pacjenci odruchowo odksztuszają wydzielinę z płuc.

W przypadku gdy pacjent gorzej się poczuje znajduje się specjalna zawleczka, która natychmiast wyłącza urządzenie.

Ponieważ kamizelka wyposażona jest w akumulator i elementy mechaniczne jest stosunkowo ciężka, ale jest wielkość może być także dopasowana do dzieci.

Kolejne urządzenie wspomagające rehabilitację dróg oddechowych jest przeznaczone głównie dla dzieci, które wymagają inhalacji. Przedmiotem wynalazku jest gra, która z jednej strony pozwala monitorować, czy pacjent wykonuje inhalację poprawnie, z drugiej – sprawia, że proces ten, często trwający nawet kilkanaście minut, staje się dla dziecka mniej uciążliwy. Podczas gry, której głównym bohaterem jest wieloryb, mały pacjent bardzo szybko uczy się odpowiednio wdychać i wydychać powietrze. Jednocześnie koncentruje swoją uwagę na kolejnych poziomach gry zamiast na głośnym urządzeniu wymagającym założenia maski, budzącym często lęk u najmłodszych dzieci.

Wszystkie zaprojektowane przez naukowców urządzenia umożliwiają indywidualne dostosowanie paramentów do potrzeb pacjenta.

pr, fot. Sekcja Prasowa UŚ
Data publikacji: 10.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również