Finał Seni Cup 2011

Finał Seni Cup 2011

W dniach 5-7 lipca 2011 r. w Toruniu odbył się XI Turniej Finałowy Seni Cup Po raz pierwszy rozgrywki Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych odbyły się w Strzałkowie w 1992 r. zorganizowane przez Towarzystwo Sportowo-Kulturalne „Gramy Dalej". Od 2000 r. dzięki sponsorowi - Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych S.A. zorganizowano Ogólnopolską Ligę Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI Cup. Kilka lat później Liga stała się międzynarodowa. Zaczęły w niej uczestniczyć między innymi drużyny z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji. Turnieje kwalifikacyjne organizowane są w kilku krajach Europy.

Międzynarodowa Liga Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI Cup jest wydarzeniem sportowym skierowanym do osób niepełnosprawnych intelektualnie, przede wszystkim mieszkańców domów opieki społecznej.

Image.2010-07-12.5509

Ligę tworzą trzy turnieje kwalifikacyjne w Polsce dla polskich drużyn, które wyłaniają zwycięzców awansujących do Międzynarodowego Turnieju Finałowego w Toruniu, objętego patronatami honorowymi prezydenta Torunia oraz ministra sportu i turystyki. Kwalifikacje odbywają się każdego roku w maju i czerwcu. Trzydniowe rozgrywki to nie tylko piłka nożna, uczestnicy biorą udział w różnych zawodach, zabawach drużynowych i indywidualnych konkursach.

Każda z drużyn składa się maksymalnie z 10 osób. Najczęściej jest to 7 zawodników i 3 opiekunów. W czasie gry – 2 razy po 10 minut z pięciominutową przerwą – obowiązują przepisy FIFA z modyfikacjami określonymi w regulaminie.

Image.2009-02-25.4554

W tegorocznym Turnieju Finałowym Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI Cup 2011 udział wzięło 30 drużyn z 10 krajów. Polskę reprezentowały następujące zespoły z Rudy Śląskiej, Miedar, Foluszy oraz Dębicy. Z dziką kartą jako piąta do Torunia pojechała drużyna z DPS w Końskich.

Drużyny zostały podzielone na pięć grup sprawnościowych (A,B,C,D i E), w których o pierwsze miejsce walczyło po sześć drużyn.

Tak przedstawia się tabela w poszczególnych grupach:
Grupa A
I Kołomna II Magansk III Winnica IV Ursberg V Gorodieck VI Dubrowsk
Grupa B
I Charkow II Ruda Śląska III Olsztyn IV Stołbcy V Nowodworze VI Nowe Miszewo
Grupa C
I Grudziądz DPS II Vel’ke Pole III Miedary IV Opolno Zdrój V Grudziądz WTZ VI Folusz
Grupa D
I Ziedkalne II Chojnice III Aukstelkes IV Szodliget-God V Biskupice VI Dębno
Grupa E
I Zabłoty II Dębica III Końskie IV Libnic V Hilbersdorf VI Wąbrzeźno.

Image.2011-07-08.2730

Wszyscy niepełnosprawni piłkarze otrzymują medale i nagrody, a każda drużyna puchar. Każdy wysiłek jest nagradzany. W Lidze SENI Cup nie ma przegranych.

Oprac. J. K.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również