Fundacja apeluje o zwołanie okrągłego stołu ws. psychiatrii dziecięcej

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera o niezwłoczne działania na rzecz poprawy warunków leczenia dzieci na oddziałach psychiatrycznych i zwołanie okrągłego stołu w tej sprawie. Na stronie internetowej zbiera podpisy pod petycją, którą podpisało już prawie 35 tys. osób.

„Chcemy godnych warunków leczenia i bezpieczeństwa dzieci na oddziałach psychiatrycznych” – napisała na stronie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Powołuje się m.in. na reportaż „Miłość w czasach zarazy” opublikowany w poniedziałek na portalu Onet.pl, opisujący, jak wygląda oddział psychiatrii dziecięcej w Józefowie pod Warszawą. „Wszędzie ślady krwi: stare, rozmazane, sięgające sufitu. Ubrudzone krwią pościele. Ostre pręty wystające z łóżek. Obdrapane i pomazane flamastrami ściany, na których widnieją napisy „Jutro się zabiję”, „fuck life” oraz rysunki szubienic i penisów” – czytamy w reportażu.

Fundacja podkreśla, że tak jest na większości oddziałów psychiatrycznych w Polsce, a potwierdzają to pacjenci, ich rodzice, lekarze i pielęgniarki z całego kraju. „W takich właśnie miejscach przebywają dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, m.in. po próbach samobójczych, okaleczające się, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, z depresją. Dzieci, które potrzebują specjalistycznej opieki, warunków sprzyjających zdrowieniu, pomocy i empatii ze strony personelu medycznego i niemedycznego” – pisze Fundacja.

W petycji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego, pod którą zbierane są podpisy, Fundacja zwróciła uwagę na konieczność wykonania niezbędnych remontów na oddziałach psychiatrii dziecięcej, zapewnienia bezpiecznych łóżek i mebli uniemożliwiających samookaleczenie i odpowiednich warunków sanitarnych. Wskazała też na potrzebę weryfikacji osób zatrudnionych na oddziałach pod kątem ich przygotowania do pracy z dziećmi. „Przypadki zatrudniania jako sanitariuszy osób przypadkowych, bez odpowiedniego przygotowania, wulgarnych i brutalnych – nie są niestety wyjątkiem, a częstą praktyką. Koniecznością jest wprowadzenie w szpitalach psychiatrycznych polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, która określi m.in. zasady rekrutacji i relacji personelu z młodymi pacjentami i procedury interwencji, gdy nie są one przestrzegane” – zaznaczyła FDDS.

Fundacja zaapelowała o niezwłoczne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej, złożonego z przedstawicieli rządu, samorządów, personelu medycznego, pacjentów, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. Powinien on się zająć „najpilniejszymi bieżącymi potrzebami oddziałów psychiatrii dziecięcej”, w tym zaplanowaniem systemowych działań profilaktycznych w zakresie poprawy jakości zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

FDDS apeluje do premiera o podjęcie niezwłocznych działań, przeznaczenie odpowiedniego budżetu i wyznaczenie osób odpowiedzialnych za zwołanie okrągłego stołu i wdrożenie jego najpilniejszych zaleceń.

Zdaniem Fundacji, powołanie okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej jest konieczne niezależnie od planowanej przez rząd reformy. „Chodzi o gaszenie pożaru. Wprowadzenie szybkich, niewymagających wysokich nakładów finansowych zmian na oddziałach psychiatrii dziecięcej, pozwala na zwiększenie możliwości, które poprawią drastycznie złe warunki ratowania zdrowia dzieci na oddziałach psychiatrycznych” – napisała.

Założenia reformy przedstawiła w styczniu w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zapowiedziała zbudowanie trójstopniowego modelu opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą. „W przypadku zaburzeń nie powinny być one od razu hospitalizowane, ale prowadzone w swoim środowisku, w przyjaznych warunkach” – mówiła.

Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w 2018 roku ponad 10 tys. osób do 19. roku życia było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 772 dzieci podjęło próby samobójcze, z których 97 zakończyło się zgonem dziecka.

W badaniu Fundacji z 2018 roku 7 proc. młodych osób w wieku 13-17 lat przyznało się, że próbowało popełnić samobójstwo. „Samobójstwa stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10-19 lat. Pod względem liczby takich przypadków, Polska zajmowała w 2017 roku niechlubne, drugie miejsce w Europie” – podaje Fundacja. (PAP)

Karolina Mózgowiec

Data publikacji: 05.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również